Kirazlarda yan dal oluşumuna promalin ve malç uygulamalarının etkileri
Effects of promalin and mulch on latheral branching in sweet cherry
- Tez No: 380887
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama bahçesinde yürütülmüştür. Bu çalışmada malç (siyah ve şeffaf) ve promalin (perlan; GA4+7+BA) uygulamalarının kuş kirazı (Prunus avium; Mazzard) üzerine aşılı 0900 Ziraat ve Sweet Heart kiraz çeşitlerinin dallanması üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla siyah ve şeffaf malç (Şubat ayı başında) ile birlikte 600 ppm perlan dozu ayrı ayrı ve birlikte 50-60 cm boya ulaşmış kiraz fidanlarına uygulanmıştır. Perlan 3 gün ara ile 2 defa, uzayan sürgünlerin üst kısmına el pompası yardımıyla uygulanmıştır. Tanık ve perlanın yalnız uygulandığı fidanlarla kıyaslanan malç uygulamaları fidan boy ve çapını, yan dal sayısı ve uzunluğunu, bitki yaş ve kuru ağırlığını, kök boğazı çapını, Dickson Kalite ve Meyve Fidanı Kalite İndeks değerlerini önemli ölçüde artırmıştır. En yüksek yan dal oluşumu, 0900 Ziraat çeşidinde şeffaf malç+perlan (2.19 adet/fidan) ve siyah malç+perlan (2.10 adet/fidan) uygulamalarında, Sweet Heart çeşidinde ise, şeffaf malç (1.57 adet/fidan) ve siyah malç+perlan (1.52 adet/fidan) uygulamalarında bulunmuştur. En düşük yan dal oluşumu ise, her iki çeşitte de tanık fidanlarında gerçekleşmiştir. Her iki çeşitte de en yüksek yan dal uzunluğu şeffaf malç uygulamasında (0900 Ziraat: 27.15 cm, Sweet Heart; 36.45 cm) bulunmuştur. 0900 Ziraat çeşidinde en düşük yan dal uzunluğu (19.22 cm) perlan uygulanmış fidanlardan elde edilmişken, Sweet Heart çeşidinde şeffaf malç+perlan (24.10 cm) uygulamasında elde edilmiştir. Yan dal açıları ve çapları ise malç uygulamalarında, perlanın yalnız uygulandığı fidanlardan yüksek bulunmuştur. Yapılan çalışmada Meyve Fidanı Kalite İndeksi göz önünde bulundurulduğunda; 0900 Ziraat çeşidinde malç+perlan uygulamaları (şeffaf malç+perlan: 23.45, siyah malç+perlan: 23.33), Sweet Heart çeşidinde ise siyah malç+perlan (23.68) ve şeffaf malç (21.10) uygulamalarının yüksek kaliteli fidan oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Research and Application Orchard of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture at Selçuk University in 2014. In the present study, effects of mulch (black and clear) and promalin (perlan; GA4+7+BA) applications on branching of 0900 Ziraat and Sweet Heart varieties grafted on Mazzard (P. avium) were investigated. With this aim, black and clear mulch (begining of February) and 600 ppm Perlan were applied to 50-60 cm height cherries saplings applied together and separately. Perlan application was sprayed to top of the extended shoots two times with three days intervals with hand pump. Mulch treatments significantly increased plant length and width, number of branches, length of branches, plant fresh weight, plant dry weight, the root collar width, Dickson Quality Index and Young Fruit Tree Quality Index compared to the control and perlan treatments. The highest lateral branching was determined in clear mulch+perlan (2.19 per sapling) and black mulch+perlan (2.10 per sapling) for 0900 Ziraat cv., clear mulch (1.57 per plant) and black mulch+perlan (1.52 per plant) for Sweet Heart. The lowest branching were determined in both control group's varities. The highest lateral shoot height was determined in clear mulch application (0900 Ziraat: 27.15 cm., Sweet Heart: 36.45 cm). The lowest lateral shoot height was determined in perlan applied saplings (19.22 cm) in 0900 Ziraat cv. and clear mulch+perlan application (24.10 cm) in Sweet Heart. Lateral branch angle and diameters were determined in mulch and perlan application. In the present study according to Young Fruit Tree Quality Index, in 0900 Ziraat cv. mulch+perlan application (clear mulch+perlan: 23.45, black mulch+perlan: 23.33) and in Sweet Heart cv. black mulch+perlan (23.68) applicaton and clear mulch (21.10) had the best quality saplings.