Aethionema coridifolium DC. (Cruciferae) kümesinin moleküler sistematiği
Molecular systematics of Aethionema coridifolium DC. (Cruciferae) aggregata
- Tez No: 380888
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDİSİ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Cruciferae familyasının taksonomik açıdan en zor cinslerinden biri olan Aethionema cinsi içerisinde, Ae. coridifolium tür kümesi içerisinde değerlendirilen, Ae. coridifolium, Ae. armenum, Ae. grandiflorum var. grandiflorum ve var. sintenisii taksonları ile küme içerisindeki taksonlarla yakın ilişkili olan Ae. huber-morathii ve Ae. karamanicum türleri arasındaki akrabalık ilişkileri, taksonomik, morfolojik ve moleküler yöntemlerle ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, bu çalışmayla çalışılan taksonların Türkiye Florasında verilen tanımlarındaki eksiklikler giderilmiştir. Küme içerisindeki taksonların akrabalık ilişkilerini belirlemek için ITS gen dizileri hizalanarak bir veri matrisi oluşturulmuş ve filogenetik bir ağaç üretilmiştir. Verilere göre Aethionema cinsi monofiletiktir. Önceleri Moriera cinsi içerisinde yer alan Ae. spinosa türünün Aethionema cinsi içerisinde değerlendirilmesi, Ae. coridifolium tür kümesi içerisinde yer alan tüm taksonların farklı birer takson olarak değerlendirilmesi kuvvetlice desteklenmektedir. Sonuçlar Ae. armenum kompleksi içerisinde değerlendirilen Kayseri-Pınarbaşı, Ankara-Yenice ve Karaman-Ermenek populasyonlarının farklı birer takson olarak tanımlanabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, phylogenetic relationships between the Ae. coridifolium aggregata in which involves Ae. coridifolium, Ae. armenum, Ae. grandiflorum var. grandiflorum and var. sintenisii, and their close relatives, Ae. huber-morathii and Ae. karamanicum, assigned into the Aethionema, one of the difficult genus of Cruciferae, were revealed by taxonomical, morphological and molecular methods. The deficiency of descriptions for these taxa given with the Flora of Turkey were also completed. Sequence data from the ITS region were used to determine the phylogenetic relationships of Ae. coridifolium aggregata. Data support the monophyly of the genus Aethionema. The results fully support transferring of Ae. spinosa assigned before in the genus Moriera, to the genus Aethionema and accepting as a seperate taxon of which placed in Ae. coridifolium aggregata. Data also support that Ae. armenum populations distrubuted in Kayseri-Pınarbaşı, Ankara-Yenice and Karaman-Ermenek region should be assigned into different taxa.