Bayat ekmeklerin instant tarhana çorbası üretiminde kullanılması
Using of stale breads in production of instant tarhana
  1. Tez No: 380892
  2. Yazar: AYŞE ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada bayat ekmeklerden öğütülerek elde edilen ununa, tarhananın diğer unsurlarının ve instant çorbaların gereği olan stabilizatör ve emülgatörün toz halinde bir araya getirilerek instant toz tarhana çorba üretilmesi amaçlanmıştır. Bayat ekmekler kurutulup, öğütülerek un yerine kullanılmış, tarhana yapımında kullanılan diğer unsurlar genel teamüllere uygun miktarlarda yine toz halinde temin edilerek katılmışlardır. Stabilizör olarak modifiye nişasta ve guar gum, emülgatör olarak da lesitin kullanılmıştır. Deneme deseninde 2 partikül inceliği (
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce instant tarhana soup powder the flour obtained from stale breads by adding the other tarhana components and the additives like stabilizators and emulgators as a need of instant soups. In the producing tarhana powder, the stale bread material was used in stead of flour by drying and fine grinding together with the other companenets of have beeen used in tarhana making. Modified nişasta and guar gum were used as stabilizatör, and lechitin was used as emulgator. In the experimantal design, two partcule levels (