Bazı ARA-II bileşiklerinin (Anjiyotensin reseptör antagonistlerinin) metal bağlama özelliklerinin spektroflorimetrik yöntemle incelenmesi
Investigation of the metal bonding properties of some ARA-II (Angiotensin II receptor antagonists) compounds using spectrofluorimetric method
- Tez No: 380891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Valsartan (VAL), losartan (LOS) gibi, ARA-II (Anjiyotensin II Reseptör Antagonistleri) bileşiklerinin metal bağlama özellikleri spektroflorimetrik metot kullanarak incelenmiştir. Cu(II) iyonunun valsartanın (VAL) ve Fe(II) iyonunun da losartanın (LOS) floresansını söndürmesi çalışılmış ve en uygun deney koşulları tayin edilmiştir. Uyarma ve emisyon dalga boyları pH 5.5 ve metanol ortamında Cu(II)-VAL kompleksi için sırasıyla ex= 280 nm ve em= 436 nm, pH 5.5 ve su ortamında Fe(II)-LOS kompleksi için ise sırasıyla ex= 270 nm ve em= 371 nm'dir. Kalibrasyon grafikleri Stern-Volmer eşitliğinden elde edilen F0/F-[Cu2+] ve F0/F-[Fe2+] grafiklerinden elde edilmiştir ve en uygun koşullar altında, doğrusallık Cu(II)-VAL kompleksi için 0.25-2.54 g.ml-1 aralığında, Fe (II)-LOS kompleksi için ise 0.26-2.09 g.mL-1 aralığındadır. Cu(II)-VAL ve Fe (II)-LOS kompleksleri için gözlenebilme sınırları (LOD) sırasıyla 4.96 ng.mL-1 ve 9.30 ng.mL-1, alt tayin sınırları (LOQ) ise sırasıyla 16.53 ng.mL-1 ve 31.00 ng.mL-1'dir. Her iki kompleksin stokiyometrisi, sürekli değişkenler yöntemi (JOB yöntemi) kullanılarak tayin edilmiştir ve Cu(II):VAL ve Fe(II):LOS mol oranı sırasıyla 1:1 ve 1:2 olarak hesaplanmıştır. Tablet formundaki valsartan ile vitamin mineral kombinasyonu tablet içindeki Cu(II) ve tablet formundaki losartan ile vitamin mineral kombinasyonu tablet içindeki Fe(II) arasındaki etkileşimler, bu floresans söndürme yöntemi uygulanarak incelenmiştir ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal bonding properties of some ARA-II (Angiotensin II Receptor Antagonists) compounds, such as valsartan (VAL), losartan (LOS), were investigated by using spectrofluorimetric method. Fluorescence quenching of VAL by Cu(II) and LOS by Fe(II) was studied and optimum experimental conditions were determined. The excitation and emission wavelengths were ex= 280 nm and em= 436 nm for the Cu(II)-VAL complex in methanol medium and ex= 270 nm and em= 371 nm for the Fe(II)-LOS complex in water medium at pH=5.5. The calibration curves were obtained from Stern-Volmer equation plotting to F0/F-[Cu2+] and F0/F-[Fe2+] graphs and the linearity was found within the range of 0.25-2.54 g.ml-1 for the Cu(II)-VAL complex and 0.26-2.09 g.ml-1 for the Fe(II)-LOS complex under optimum conditions. The limit of detection (LOD) and the limit of quantitation (LOQ) of the proposed method for this complex were 4.96 ng.ml-1 and 16.53 ng.ml-1 for the Cu(II)-VAL complex and 9.30 ng.ml-1 and 31.00 ng.ml-1 for the Fe(II)-LOS complex respectively. The stochiometry of this complex was also determined by using the continuous variation method and the molar ratio of Cu(II):VAL and Fe(II):LOS was calculated as 1:1 and 1:2 respectively. The interactions between the valsartan in tablet form and Cu(II) in the vitamin-mineral combination tablet and between the losartan in tablet form and Fe(II) in the vitamin-mineral combination tablet were investigated by applying this quenching method and obtained satisfactory results.