Ticari kredilerde çok kriterli risk analizi: Bir kamu bankasında uygulama
Multi-criteria risk analysis in trade credits: A case study in a public bank
  1. Tez No: 380902
  2. Yazar: NECDET ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bankalar açısından ticari kredi talebiyle başvuran firmaların seçimi oldukça karmaşık bir problem ve çok kriterli karar problemlerine de güzel bir örnektir. Banka, kredi talebini karşılamada kurum olarak risk almaktadır; dolayısıyla kredi taleplerinin değerlendirilmesinde nitel ve/veya nicel pek çok kriteri dikkate almak durumundadır. Literatür çalışmalarında ortaya konan kredi risk analizi yaklaşımları esas alınarak bu kriterlerin analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Ayrıca krediler ve unsurları, kredi riskleri ve bunların bankacılık açısından genel özellikleri üzerinde durulmuştur. Ticari kredilerde ortaya çıkabilecek risklerin analizleri ve çözümlenmesi konularında bazı yaklaşım metotları mevcuttur. Bu metotlar son yıllarda kredi risk analizlerinin çözümlenmesinde kullanılan yaklaşımları içeren yayınlanmış mevcut literatür çalışmaları ile taranmış ve aktarılmıştır. Bir kamu bankasından alınan veriler ile risk analizi yapılmış ve risk skoru belirlenmiştir. Daha sonra risk analiz skorları Bulanık Analitik Hiyerarşi Sistemi ile birleştirilmiş, firmaların nihai firma risk notu hesaplanmıştır. Bilinen bir yöntem olarak kullanılan Bulanık TOPSIS ve Bulanık VIKOR ile firmaların risk analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda firmalar için risk notu hesaplanmıştır. Bulanık AHS, Bulanık TOPSIS ve Bulanık VIKOR yöntemleri ile elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the point of banks, the selection of firms that admitted for commercial loan demand is a complex problem and it is a good example of multi-criteria decision problems. Bank take risk to meet the credit demand as institution; hence banks must take into account many qualitative and / or quantitative criteria at the point of evaluation of credit demand. Analysis results of these criteria were included on the basis of credit risk analysis approach which are demonstrated in literature studies. In addition, credits and elements, credit risk and their general characteristics were emphasized in terms of banking. Some approximation methods are available in issues of resolution and analysis of risks which may arise in commercial credits. These methods were scanned and transferred with existing literature studies which are published containing approaches which are used in credit risk analysis's resolution in recent years. Risk analysis were carried out and risk score was determined with data which are taken from a public bank. Then, risk analysis scores were combined with Fuzzy Analytic Hierarchy System, firm's final risk grade were calculated. Firm's risk analysis were carried out with Fuzzy TOPSIS and Fuzzy VIKOR which is used as a known method. Risk rating was calculated for firms as a result of analysis. The results which are obtained with Fuzzy AHP, Fuzzy TOPSIS and Fuzzy VIKOR methods were compared.