Finansal serbestleşmenin Türkiye'nin ekonomik performansı üzerine etkileri
Financial liberalisation effects on Turkey's economic performance
- Tez No: 210215
- Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uluslararası piyasalarda görülen küresellesme dalgası ile ülkelerarası ticaretin ve sermaye hareketlerinin önündeki engeller kaldırılmıstır. Gelismekte olan ülkeler de uyguladıkları liberal ekonomik politikalarla bu sürece uyum saglamaya çalısmıslardır. Özellikle 1980'li yıllarda yasanan borç krizi ile önemli ölçüde daralan dıs finansman imkanları sonucunda gelismekte olan ülkeler kalkınma ve büyümelerini gerçeklestirmek amacıyla gereksinim duydukları sermaye birikimini saglamak için dıs borç ve banka kredileri seklindeki özel sermaye akımlarının bilesimini degistirerek dogrudan yatırım ve portföy yatırımı seklindeki yabancı sermayeye kapılarını açmıslardır. Dolayısıyla ülkelerin yasadıkları borç sorunları sermayenin küresellesmesinde önemli rol oynamıstır. Finansal piyasalarda yasanan küresellesme olgusu 1990'lı yılların ilk yarısında hız kazanmıs ve bu dönemde gelismekte olan ülkelere yönelik faiz-kur arbitrajına dayalı sermaye akımları çok hızlı bir sekilde artmıstır. Türkiye ekonomisinde 1980 yılında 24 Ocak Kararları ile baslayan dıs ticarette serbestlesme süreci, 1989 yılında alınan 32 sayılı kararla finansal serbestlesme düzeyine tasınmıstır. Bu çalısmada finansal serbestlesmenin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri ekonometrik bir model çerçevesinde incelenmistir. Modelde ekonomik performans kriteri olarak büyüme oranı alınmıs, finansal ve ticari açıklık ise modelde bagımsız degisken olarak yer almıstır. Analizde 1992:1, 1994:4 dönemi alınmıs, 3'er aylık veriler kullanılarak VAR yöntemi uygulanmıstır. Modelden elde edilen bulgulara göre Türkiye'de söz konusu dönemde büyüme oranı ile ticari açıklık arasında kuvvetli ve pozitif yönlü bir iliski, büyüme oranı ile finansal açıklık arasında zayıf ve negatif yönlü bir iliski bulunmustur. Bu sonucu yaratan mekanizma özellikle 90'lı yıllarda artan kısa vadeli spekülatif nitelikli sermaye hareketlerinin ekonomide yarattıgı kırılgan yapıya baglanabilir. Faiz-kur arbitrajına dayalı olarak ülkeye daha çok portföy yatırımı seklinde gelen sıcak para ile reel getirilerin önemi azalmakta ve spekülatif kazanç güdüsüne dayalı finansal getiriler üretken yatırımların yerini almaktadır. Bu nedenle finansal kriz dönemlerinde büyüme oranlarında dalgalanmalar görülmektedir. Büyüme oranı ile dıs açıklık arasındaki pozitif yönlü iliski ise su sekilde açıklanabilir; Türkiye ekonomik yapısı itibariyle ara ve yatırım malları açısından dısa bagımlı bir ülkedir. Bu bagımlılık sonucunda büyüme yüksek oranda ara ve sermaye malları ithalatına bagımlı hale gelmistir. Ayrıca dıs açıklıgın ihracat yönü de artan gelire baglı olarak yarattıgı iç talep etkisiyle büyümeyi olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The barriers against international trade and capital movements have eliminated by the globalization wave in international markets. And the developing countries sought to adapt to this process by means of liberal economic policies applied. As a result of financing facilities being significantly narrowed especially with the debt crisis in the 1980s, developing countries changed the composition of private capital movements in the form of foreign debts and bank loans, which they needed for realizing development and growth, and started to accept foreign capitals in the form of direct investments and portfolio investments. Consequently, debt problems of countries had a significant role in the globalization of capital. The phenomenon of globalization in financial markets gained speed in the first half of 1990s and capital movements based on interest-rate arbitrage as directed to the developing countries has increased very rapidly during this term. The liberalization process in foreign trade was initiated in Turkish economy with the Resolutions of January 24 in 1980, and it was carried to the level of financial liberalization with the resolution no. 32 in 1989. In this study, the effects of financial liberalization on Turkish economy were examined with the frame of an econometric model. The rate of growth was chosen as the economical performance criterion; whereas, the financial and commercial deficits as the independent variable in the model. The analysis contained the terms 1992:1, 1994:4; quarterly data were used and VAR method was applied. In accordance with the findings of model, there was a strong and positive-sided relationship between the growth rate and commercial deficit as well as a weak and negative-sided relationship between the growth rate and financial deficit within the said term in Turkey. The mechanism leading to this result may be connected to the fragile structure created in the economy by capital movements having a short term speculative quality, which increased especially in 90s. The importance of real yields decreases with reel money which is brought to the country more in the form of portfolio investments based on the interest-rate arbitrage; and financial yields based on the motive of speculative earnings replaces productive investments. Therefore, fluctuations in growth rates are observed during financial crises terms. The positivesided relationship between the growth rate and foreign deficit may be explained as follows: Turkey is a country dependent to abroad with regards to intermediate and investment goods because of its economical structure. As a result of this dependency, the growth has become dependent to the importation of intermediate and investment goods at a high rate. In addition, the exportation side of foreign deficit effects growth positively with the influence of domestic demands as created in connection with increasing income.