Bankalarda kullandırılan nakdi kredilerin aktif-pasif yönetimine etkileri
The Effects of cash credits by banks on the asset-liability management
- Tez No: 124956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Nakdi kredilerin, bilanço yapısı içerisindeki payı ve niteliği, yıllar itibariyle sürekli değişmesine karşın önemi azalmamaktadır. Nakdi krediler, bankaların elde ettiği faiz gelirini sağlayan en önemli bilanço kalemidir. Ticari kredilerde bugün yeni bir çok kredi türü gelişmiş olup, tüketici kredileri de daha çok sayıda kişi ve kuruma sunulan bir araç halini almıştır. Bu nedenler, bankalarda APY çalışmalarında nakdi kredilere daha fazla odaklanma ihtiyacım doğurmuştur. Nakdi kredi kaynaklarının toplanması ve bunların pasifteki ağırlıklarının planlanmasından başlanarak, kredi taleplerinin alımı ve riskin kapatılmasına kadar nakdi kredilerin bir bütün olarak ciddi bir biçimde analizi ve yönetimi banka karlılığında etkili olacaktır. Bunun için bankalar kredilendirme prensiplerini oluşturmalı, güçlü kredi organizasyon yapılan kurmalı ve kredi kullandırımından önce her türlü kredi analizlerini yapmalı ve kullandırdıkları kredileri ise sürekli izlemelidirler. Aktif Pasif yönetimi uzun yıllardır bankalarda uygulanan teknik ve çok yönlü bir yönetim şeklidir. APY, bankanın karlılık hedefine ulaşabilmesi için bilançonun aktif ve pasifini; karlılık, likidite, risk, esneklik ve kanuni zorunluluklar gibi unsurları ile birlikte dikkate alan bir yönetim sistemidir. Bugün tüm bankalarda uzman kişiler tarafından bir çok APY yönetim tekniği ve modelleri geliştirilmiş durumdadır. Kuşkusuz bankalarda APY'yi doğuran bir çok neden olmakla beraber yalnızca kredilerden kaynaklanan nedenlerde azımsanmayacak kadar çoktur. Bu yönetim bankalarda oluşturulan planlar dahilinde Aktif Pasif komiteleri (APKO) aracılığıyla yürütülmektedir. Bankalarda APY ile belirlenen amaçlara daha çabuk ve etkili bir biçimde ulaşılabilmesi için nakdi kredilerin APY ile olan ilişkilerinin analizi gerekmektedir. Nakdi kredilerle APY ilişkileri kredi riski, likidite riski, faiz oran riski ve döviz kuru riski yönünden incelenebilir. Bu çalışmada bankalarda APY çalışmalarında, nakdi krediler üzerinde oransal olarak daha fazla durulmasının, banka karlılığım arttıracağı gibi, kredi riski, likidite riski, faiz oran riski ve döviz kuru riski gibi risklerin azaltılmasında etkili olacağı görüşü savunulmaktadır. Bu nedenle nakdi kredilerin hem aktif özelliği hem de bilançonun pasifindeki mevduat, alman krediler ve sermaye ile olan birebir ilişkisi bilançonun diğer kalemlerinden bağımsız bir biçimde ele alınmasını zorunlu hale getirmektedir. Bankalar optimum karlılığı sağlamak için nakdi İvedilerinin APY ile olan ilişkilerini belirtilen risk grupları ile beraber ayrıntılı bir biçimde analiz etmeli ve kredilerinin tutar, vade, oran ve kalitelerini sürekli izlemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the quality and the rate of cash credits within the balance sheet have been changing for years, the importance of them has not changed at all. Cash credits are the most important tools of the balance sheet for they provide banks with considerable income. Today in commercial credits many new kinds of credits have developed and the consumer credits have become a tool presented to more people and institutions. These reasons have resulted in banks to focus on the cash credits in ALM (Asset Liability Management) studies.The gathering of the cash credit sources, starting with the height of liabilities, the purchase of credit demands, the management of the risk and the analysis of the cash credits as a whole until covering the risk will be effective in the bank profit rate.To achieve it, banks should form their credit principles, they should form powerful credit structures and before giving the credits for use, they should do every kind of credit analysis and follow the credits they gave continuously. Asset Liability Management is a technique used in banks for several years and it is a versatile management technique. ALM is a management system which takes into account the balance sheet's asset and liability; profit rate, liquidity, risk, flexibility and also models have been developed by the experts. In banks undoubtedly,there are many reasons resulting in the use of ALM and also there are reasons related to the credits only. This management is being conducted with the plans formed in banks through the Asset Liability Management Committee ( ALCO). In banks, in order to reach the aims determined by the ALM more quickly and effectively, the analysis of the relation between cash credits and ALM is needed. In cash credits, ALM relationships can be examined in terms of credit risk, liquidity risk, interest rate risk and foreign exchange risk. In this study, it is pointed out that in the studies of ALM, focusing on the cash credits will increase the bank profit rate and also it will reduce the credit risk, liquidity risk, interest rate risk, and foreign exchange risk. For this reason, both the asset feature of the cash credits and the deposit in the balance sheet's liability, purchased credits and capital with the relations, made it an obligation to consider it independetly from the other tools of the balance sheet. In order to attain the optimum profit rate, banks should analyse their cash credits' relationship to ALM,examining the risk groups in detail and they should follow their credit's amount, maturity, rate and quality continuously.