Ekim sıklıklarının ketencik [Camelina sativa (L.) Crantz] bitkisinde önemli agronomik özellikler üzerine etkileri
Effects of sowing densities on the important agronomic characteristics of camelina [Camelina sativa (L.) Crantz] plant
- Tez No: 380910
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Konya ekolojik şartlarında ketencik [Camelina sativa (L.) Crantz] bitkisinde en uygun ekim sıklığının belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Konya Şeker Tic. San. A.Ş.'ye ait Yaylapınar-Konya'da bulunan deneme tarlasında 2013 yılı vejetasyon döneminde“Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine”göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden temin edilen popülasyon karakterindeki ketencik tohumları materyal olarak kullanılmış, 4 farklı sıra arası (10, 15, 20 ve 25 cm) mesafe ve 4 farklı sıra üzeri (2, 3, 4 ve 5 cm) mesafede ekilerek önemli agronomik özellikler belirlenmiştir. Yapılan istatistiki analizler neticesinde, kapsülde tohum sayısı, bin tane ağırlığı ve yağ oranı haricinde incelenen diğer tüm özellikler bakımından ekim sıklıkları arasındaki farklar istatistiki olarak önemli çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek tane verimi 144.36 kg/da ile 10 cm sıra arası mesafesi, 3 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden, en düşük tane verimi ise 9.20 kg/da ile 25 cm sıra arası mesafesi, 5 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden elde edilmiştir. Diğer taraftan, en yüksek yağ oranı % 23.9 ile 10 cm sıra arası mesafesi, 2 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden elde edilirken, en düşük yağ oranı ise % 19.72 ile 20 cm sıra arası mesafesi, 5 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden elde edilmiştir. Ayrıca bulgularımıza göre en yüksek yağ verimi 34.68 kg/da ile 10 cm sıra arası mesafesi, 2 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden, en düşük yağ verimi ise 2.19 kg/da ile 25 cm sıra arası mesafesi, 5 cm sıra üzeri mesafesi ile ekilen parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the optimum sowing density of Camelina [Camelina sativa (L.) Crantz] in Konya ecological conditions. Field trials were made according to“Factorial Design in Randomized Blocks”with three replications on research station of Konya Şeker Industry and Trade Co., Ltd. in Yaylapınar-Konya during 2013. The population characterized camelina seeds were provided from Selcuk University, Agricultural Faculty, Department of Field Crops and were sown in 4 row spaces (10, 15, 20 and 25 cm) and 4 row distance (2, 3, 4 and 5 cm) to determine the important agronomic characteristics. Results were found as statistically significant for all of the investigated characteristics except for number of seed per pod, 1000 seed weight and oil ratio. According to the results, the highest seed yield (144.36 kg da-1) was taken from 10 cm of row space and 3 cm of row distance while the lowest yield (9.20 kg da-1) was on the 25 cm of row space and 5 cm of row distance. Besides those, the highest oil ratio was 23.9 % on the 10 cm of row space and 2 cm of row distance while the lowest oil ratio (19.72 %) was on the 20 cm of row space and 5 cm of row distance. The highest oil yield was 34.68 kg da-1 on the 10 cm of row space and 2 cm of row distance and the lowest oil yield (2.19 kg da-1) was on the 25 cm of row space and 5 cm of row distance.