Seyyar süt sağım makinesinin gömülü sistem ile otomasyonu
Implementation and design of portable milking machine control system
- Tez No: 380909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Her türlü ekonomik faaliyette olduğu gibi süt sığırcılığında da temel amaç yüksek karlılığın elde edilmesidir. Süt sığırcılığında kar çeşitli odaklara dağılmış durumdadır. Bu odaklardan en önemlisi yüksek kalitede ve miktarda sütün elde edilmesidir. Verimli sütün elde edilmesi için öncelikle sağım işleminin düzgün yapılması ve süt sığırı ile ilgili verilerin sağlıklı bir şekilde kaydedilmesi gerekir. Bu çalışmada •özellikle pnömatik pulsatörlerde ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması, •sağım boyunca vakum düzenindeki dalgalanmaların giderilmesi ve çevresel faktörlerin etkilerinin azaltılması •sağım performansı, süt verimi ve meme sağlığı yönünden önemli olan nabız karakteristiklerini korunmasına yönelik birden fazla nabız aygıtını kontrol edebilmeye uygun, nabız aygıtı kontrol düzeni geliştirilmesi •İnekleri bireysel olarak tanıyan, süt verimini ölçen, tüm verileri kaydeden bir gömülü sistemi tasarımı gerçekleştirilecektir. Kullanılacak gömülü sistem sayesinde kaydedilen veriler analiz edilerek sürü yönetimi gerçekleştirilecek ve kullanıcı yönlendirilecektir. Böylece kullanıcı sağmal inekleri hakkında her türlü gelişmenin anlık olarak izlenmesi, geçmişteki olayların yorumlanmasının yapılabilmesi ve bu şekilde edinilen verilerle geleceğe yönelik planlamaların çok isabetli bir biçimde gerçekleştirilmesine imkan verilecektir. Gerçekleştirilecek süt sağım sisteminin kızaklı ve seyyar olması nedeniyle projenin ana hedefi 1-25 baş arasında inekten süt üreten küçük ölçekli işletmelerdir.
Özet (Çeviri)
As well as all economic activity also dairy cattle have the main goal is to achieve high profitability. Profit for dairy cattle are scattered in various foci. The most important of these focal points is high quality and quantity of obtained milk. In order to obtain efficient milking process the milk correctly should be provided and recorded data on dairy cattle. Aims of this study, •emerging problems particularly take away on pneumatic pulsator, •elimination of the vacuum fluctuations during milking and the effects of environmental factors in order to reduce, •improving milking performance, milk yield and udder health in terms of pulse characteristics that are important to being able to control the appropriate device for the protection of more than the pulse control device developing, •individually recognize cows, milk yield measure, to show when milk is automatically issuing titles, recording all the data in an embedded system design will be made. •By analyzing the recorded data used in herd management will take place thanks to embedded systems and user-directed. So the user to instantly monitor the progress on all aspects of dairy cows, interpretation of past events with the data obtained in this way can be made and plans for the future will be undertaken in a prudent manner. Slide will be held and portable milking system The main objective of the project due to the milk producing cows between 1-25 managers head. The Project is planned as following steps.