Membran ayırma tekniği ile içme suyu elde edilmesi
Obtaining drinking water by membrane seperation technique
- Tez No: 380925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Konya ili içme ve kullanma suyunun yaklaşık yüzde kırkını karşılayan Altınapa baraj suyunun, bir membran arıtma tekniği olan ultrafiltrasyon sistemi ile arıtılmaya uygunluğunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla baraj suyundan yaklaşık 3 aylık bir dönemde haftada bir kez olmak üzere yaklaşık yüzer litrelik numuneler alınarak pilot ölçekteki ultrafiltrasyon sisteminden geçirildikten sonra giriş ve çıkış sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; Ham su, Ultrafiltrasyon pilot sisteminden geçirildikten sonra ortalama giriş bulanıklık değeri 10 NTU iken partiküllerin neredeyse tamamen uzaklaştırılarak değerin 0,14 NTU a düştüğü, ortalama giriş suyu AKM değeri 9,5 mg/L iken tamamen uzaklaştırıldığı aynı şekilde sularda en çok bulunan bakterileren olan E.coli,Koliform ve Enterekok un ham sudaki seviyeleri her ne olursa olsun tamamen uzaklaştırıldığı görülmüştür. Beklenildiği üzere suyun yapısındaki iyon miktarlarında, pH ve elektriksel iletkenliğinde ise kayda değer bir değişim görülmemiştir.Bu sonuçlar ışığında; Altınapa baraj suyunun ultrafiltrasyon tekniği ile arıtılmaya uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared for examining the suitability of Altınapa Dam water which provides approximately 40% of drinking and potable water of Konya, for ultrafiltration system which is a membrane separation tecnique. For this reason, every week 100l of water taken from dam, passed from ultrafiltration system, analyzed physically, chemically and microbiologically and results reviewed for 3 months period. According to analyse results ; raw water after treatment in ultrafiltration pilot system when its avarage turbidity value İnput is 10 NTU, it decreases 0.14 NTU because of particuls are almost removed. When average İnput water AKM value is 9.5mg/lt and particuls are all removed from water ; even E.coli, Enterekok and Koliform - the most including bacteria in the water- have hıgh levels in raw water it removes from water any way. As we expect, there is no change on amount of ions in water structure, ph and electrical conductivity. According to these results, water of Altınapa Barrage is appropriate for purficationing by ultrafiltration technique.