Removal of some endocrine disrupting compounds (Dimethylphthalate and Diethylphthalate) and boron from water by membrane separation methods
Membran ayırma yöntemleriyle bazı hormon bozucular (Dımetılftalat ve Dıetılftalat) ve borun sulardan uzaklaştırılması
- Tez No: 371394
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Evsel ve endüstriyel atıklar yoluyla çevreye yayılan hormon bozucu bileşikler, organizmanın tüm hormonal fonksiyonlarını değiştirerek olumsuz sağlık etkilerine yol açmaktadır. Atıksularda ve içme suyu kaynağı olarak kullanılan yüzey sularında bulunan tıbbi ürünler ve kişisel bakım ürünleri gibi hormon bozucu bileşikler üzerine hazırlanan raporlar, toplumda ve kriter düzenleyen kuruluşlarda önemli ölçüde kaygı yaratmıştır. Hormon bozucu kimyasallar birçok doğal ve sentetik organik bileşik içermektedir, fakat bunların birçoğu alkilfenoller, poliklorlanmış bifeniller, steroid hormonlar ve ftalatlar gibi sentetik ürünlerdir. Sulama suyunda bulunan düşük miktardaki borun bitki büyümesine olan zararından dolayı, sudaki bor kirliliği çevresel bir problem haline gelmiştir. Bu problem doğal nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, insan kaynaklı da olabilir. Bor deniz suyunda, yüzey sularında, jeotermal sularda, sedimentlerde ve toprakta bulunabilir. Koagülasyon, flokülasyon ve çöktürme gibi klasik ayırma yöntemleri sudan bor uzaklaştırmada etkili değildirler. Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli, çapraz akışlı, düz tabaka membran test ünitesiyle (SEPA CF-II, GE-Osmonics) farklı nanofiltrasyon ve ters ozmoz membranları kullanılarak sudan dietilftalat ve dimetilftalatın giderimi incelenmiştir. Ayrıca, sulardan sıvı fazda polimer bazlı alıkoyma tekniği ile bor giderimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Endocrine disrupting compounds which are released to environment due to domestic and industrial wastes, cause adverse health effects in an intact organism, consequent to changes in endocrine functions. Reports on endocrine disrupting compounds such as pharmaceuticals and personal care products in wastewater effluents and surface waters used as drinking water supplies have raised substantial concern in the public and regulatory agencies. Endocrine disrupting chemicals consist of many natural and synthetic organic compounds, but they are mostly man-made products such as alkylphenols, polychlorinated biphenyls, steroid hormones and phthalates. Water contamination by boron is an environmental problem as even a low level of boron present in irrigation water can damage the plant growth. The boron pollution in water can occur due to both natural reasons and human activity. Boron can be found in seawater, ground waters, geothermal waters, sediments and soils. Conventional separation techniques, such as coagulation, flocculation and precipitation processes, are not effective in removing boron from water. In this study, a lab-scale cross-flow flat-sheet membrane test unit (SEPA CF-II, GE-Osmonics) has been employed for removal of diethylphthalate and dimethylphthalate from water by various nanofiltration and reverse osmosis membranes. Also, boron removal from waters was investigated by liquid-phase polymer based retention (LPR) method.