Soft topolojik uzaylar üzerine
On soft topological spaces
  1. Tez No: 380930
  2. Yazar: UĞUR ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tezde kullanılan kavramların literatür bilgilerini kısaca özetleyen tezin giriş bölümü verildi. İkinci bölümde; soft küme teori ve 2011 yılında Çağman ve ark. [5] tarafından verilen soft topolojik uzaylar ile ilgili temel kavramlar ve bazı özellikler hatırlatıldı. Üçüncü bölümde; soft topolojik uzaylarda soft süreklilik tanımı, bazı yeni kavramlar ve temel teoremler verildi. Dördüncü bölümde; soft birinci sayılabilir uzay, soft ikinci sayılabilir uzay ve soft Lindelöf uzay kavramları verildi ve aralarındaki ilişkiler incelendi. Beşinci bölümde; soft kompaktlığın özellikleri incelenmeye devam edildi. Soft topolojik uzaylarda soft lokal kompakt, soft sayılabilir kompakt ve soft dizisel kompakt gibi bazı yeni kavramlar verildi. Ayrıca bu kavramlar arasındaki ilişkiler incelendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section; the introduction which has been summarized briefly literature knowledge of concepts used in thesis was given. In the second section; the basic concepts and some properties about soft set theory and soft topological space was proposed Çağman et.al in 2011 were reminded. In the third section; the definition of soft continuity, some new concepts and basic theorems in the soft topological spaces were given. In the fourth section; the concepts of soft first countable space, soft second countable space and soft Lindelöf space were given and the relations between these concepts were investigated. In the fifth section; investigating the properties of soft compactness have been continued. Some new concepts in soft topological spaces such as soft locally compact, soft countably compact, and soft sequential compact have been introduced. Also, the relations between these concepts have been investigated.