Meram (Konya) ilçesinde salkım güvesi [Lobesia botrana Den. & Schiff. Lepidoptera:Tortricidae)] popülasyon gelişiminin belirlenmesi
Determination of population development of Lobesia botrana Den.& Schiff. (Lepidoptera:Tortricidae) in Meram (Konya) province
  1. Tez No: 380931
  2. Yazar: RAMAZAN MUSTAFA KARNIBÜYÜKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Meram (Konya) ilçesinde bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Hatıp mahallesi ve Çayırbağı köyünde Salkım güvesi [Lobesia botrana Den. & Schiff. (Lepidoptera: Tortricidae)]'nin popülasyon gelişimini belirlemek amacıyla 2012 ve 2013 yıllarında yürütülmüştür. Bu amaçla Hatıp mahallesi ve Çayırbağı köyünde yedi ayrı bağ alanı seçilmiştir. Bu bağ alanlarının her birine birer adet Delta tipi eşeysel çekici feromon tuzağı asılmıştır. Tuzak kontrolleri haftada bir kez yapılmıştır. Popülasyon değişimine göre Salkım güvesinin bu yörede üç döl verdiği belirlenmiştir. Birinci dölü mayıs, ikinci dölü temmuz ve üçüncü dölü ise ağustos ayında verdiği tespit edilmiştir. Zararlının popülasyon gelişiminde sıcaklık ve nem değerlerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determination of population growth of European Grapevine Moth [Lobesia botrana Den. & Schiff. (Lepidoptera: Tortricidae)] in Hatıp quarter and Çayırbağı village in 2012-2013 years. Seven grape cultivation area was chose to set up sexual pheromone trap in Hatıp quarter and Cayırbag village. Sexual pheromone traps was observed once a week. According to population development, European Grapevine gave three generations was determined in the Meram county. İt was determined that gave the first generation in May, the second generation in July and the third generation in August. Effect on population growth of potential temperature and relative humidty was researched .