Şeker pancarı tarımında dönemsel toprak sıkışmasının belirlenmesi
Determination of temporal soil compaction in sugar beet cultivation
  1. Tez No: 380947
  2. Yazar: HAMZA NEGİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya-Çumra ovasında şeker pancarı tarımı yapılan alanlarda yoğun tarla trafiğinden kaynaklanan toprak sıkışmasının dönemsel olarak belirlenmesidir. Bu amaçla 9 farklı şeker pancarı tarımı yapılan arazide, 4 farklı dönemde (ekim öncesi- ekim sonrası- gelişme dönem- hasat sonrası), 5 tekerrürlü olarak 180 penetrasyon okuması yapılmıştır. Penetrasyon okuması yapılan arazilere ait toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri de belirlenmiştir. Farklı dönemlerde ölçülen penetrasyon dirençleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli çıkmıştır. Ekim öncesi düşük olan penetrasyon direnci değerleri, artarak hasat sonunda en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Ekim öncesi ortalama penetrasyon direnci 0,59 MPa ile 1,95 MPa arasında değişirken, ekim sonrası 0,98 MPa ile 2,67 MPa arasında, gelişme döneminde 0,99 MPa ile 3,70 MPa arasında ve hasat sonrası ise 2,636 MPa ile 4,82 MPa arasında değişmiştir. Penetrasyon direncindeki artışa, tarla trafiğine bağlı yapılan tarımsal faaliyetlerin ve şeker pancarı kök gelişiminin ortak etkide bulunduğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, toprak sıkışmasının tarla trafiğine bağlı olarak dönemsel değişimi ortaya konulmuş, toprak sıkışmasının bitki gelişimi ve pancar verimini etkileyebileceği, bu nedenle şeker pancarı tarımında tarla trafiğinin kontrollü ve daha az sıkışmaya neden olacak şekilde yapılmasının gerekliliği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effect on soil compaction caused by temporal field traffic under sugar beet cultivation in Konya-Çumra plain. For this purpose, nine different sugar beet cultivated land, four different time periods (before sowing, after sowing, growing period and after harvest), 180 penetration reading with 5 replications is made. In addition, the physical and chemical properties of the soils taken from field measured penetration resistance were also determined. Differences between the penetrations resistances measured in different periods were statistically significant. Before sowing with low penetration resistance values increased and reached the highest level at the end of the harvest. Before sowing, after sowing, growing period and after harvest, average penetration resistance are chanced between 0.59 MPa and 1.95 MPa, 0.98 MPa and 2.67 MPa, 0.99 MPa and 3.70 MPa and 2.64 and 4.82 MPa, respectively. Depending on both the field traffic with agricultural activities and sugar beet root growth, increasing penetration resistance is present in common effect was evaluated. Temporal variation of the soil compaction due to periodic field traffic has been determined. As a result, plant growth and yield of sugar beet can affected by soil compaction, therefore field traffic in sugar beet cultivation is controlled and reduced to causes soil compaction.