Femtosaniye laser uçuş zamanlı kütle spektrometresi (FL-TOF) kullanılarak fulleren C60 molekülünün incelenmesi
Investigation of fullerene C60 molecula femtosecond laser-time of flight (FL-TOF) mass spectrometry
- Tez No: 380948
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek güçlü femtosaniye laserle birlikte TOF-MS (Time of Flight Mass Spectrometry) kullanılarak Cn topak moleküllerinin ve özellikle C60 fullerene molekülünün üretimi ortaya konmaktadır. Buna ilave olarak kütle spektrumundaki pik deseninin laser gücüne bağlılığı ortaya konmaktadır. Kütle spektrumunda C60 molekülünün fragmentasyon desenindeki Cn+, (n=1….24) iyonlarının ve ana iyonun elde edilmesi çalışılmıştır. Bu tür iyonlaştırma sürecinde dalgaboyuna ve laser gücüne bağlı olarak femtosaniye kısa laser pulsları kullanılarak moleküler iyon elde edilebilmektedir. Aynı zamanda hedef olarak grafit kullanılmak suretiyle Cn+ (n=1…60) karbon topaklarının birleşme yoluyla elde edilmesine çalışılmış ve elde edilen spektrum analiz edilmiştir. %99,5 saflıkta C60 molekülünün ve grafitin bir hedef numune olarak kullanıldığı bu çalışmada, düşük laser yoğunluklarında alınan kütle spektrumunda çok küçük bir ana iyon gözlenmiştir. Bu çalışmada, 800 nm dalga boyu için yaklaşık olarak 1012-14 W/cm2 laser yoğunlukları kullanılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Buna ilave olarak aynı TOF sistemi ile nanosaniye laser sisteminde grafit ve C60 numunesi için 355nm, 532nm ve 1064 nm dalgaboyu kullanılmış ve elde edilen sonuçlar yorum olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cn cluster moleculer ions and especially C60 fullerene molecule have been produced and analysed using high power fs laser system connected to a TOF-MS. Additionally, peak distribution in mass spectra have been presented depending on laser power. The Cn+ (n=1….24) cluster ions in the fragmentation pattern of C60 molecule and parent ion have been obtained and analysed in some details. In addition, Cn+ (n=1…60) cluster ions have been produced during the recombination process from graphite precursor and the spectrum analysed. In this study, C60 fullerene molecule and graphite structure both have a purity of %99,5 have been used as precursor material for this analysis, a very small peak of moleculer ion has been obtained at the low laser intensities. About 1012-14 W/cm2 laser intensities at 800 nm wavelength have been used and results have been analysed in some details. In addition, with the same TOF system nanosecond laser that has 355nm, 532nm and 1064 nm wavelength used both graphite and C60, obtained results are discussed in interpretation.