Epoksit gruplu bileşiklerle modifiye ticari epoksi reçine özelliklerinin incelenmesi
Investigation of properties of commercial epoxy resin modified with epoxy group containing compounds
- Tez No: 380953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNARE AHMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, farklı kimyasal yapıya sahip yeni epoksit gruplu bileşikler sentezlenerek ticari epoksi reçinede ilk kez modifikatör olarak kullanıldı. 2-Metil-2,3-epoksi-pentan-4-on (MEP), 1-Fenil-2,3,-epoksipropan(FEP), 1-Kloro-2,3-epoksi-5-klorometil-5-heksen (KEH) ve ayçiçeği rafinasyon atığından sentezlenen fatty asdin glisidil esteri (FAGE)'nin kimyasal yapıları FTIR ve kimyasal analiz yöntemleriyle aydınlatıldı. Sentezlenen epoksi bileşikler farklı kütle oranlarında (%10, %20, %30 ve %40) epoksi reçineye katılarak mekanik, termal, su sorpsiyonu ve kaplama özelliklerine etkisi incelendi. Modifiye epoksi numunelerin morfolojisi atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile karakterize edildi. Tüm numunelerin çekme direnci genelde % 30 modifikatör oranına kadar saf epoksiye göre daha yüksek bulundu. Genelde tüm numunelerde modifikatör oranı arttıkça % uzamanın da arttığı, en fazla % uzama ise (% 0,592 olarak) karbonil grubu içeren MEP'le modifiye epoksi ile tespit edildi. TGA analizi, FEP ve MEP'le modifikasyonun saf epoksinin termal dayanıklılığını arttırdığını, KEH ve FAGE'le modifikasyonun ise termal dayanıklılığı fazla etkilemediği gösterdi. Su sorpsiyonunda en iyi sonuç FEP'le modifiye epoksi ile elde edildi. Modifiye epoksi numunelerinin atmosfer ortamına, tuzlu su ve bazik çözeltilere dayanıklı oldukları gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the new epoxy group compounds which have different chemical structure were synthesized and was first used as a modifier in commercial epoxy resin. 2-Methyl-2, 3-epoxy-pentane-4-10 (MEP), 1-Phenyl-2, 3-epoksipropane (FEP), 1-Chloro-2, 3-epoxy-5-chlorometil-5-hexane, (KEH) and the chemical structures of synthesized fatty asdin glisidil ester (FAGE) from sunflower refinement waste were clarified by chemical analysis and FTIR method. Effects on mechanical, thermal, water sorption and coating properties of epoxy resin were examined by adding synthesized epoxy compounds to epoxy resin in different mass ratios (10%, 20%, 30% and 40%) The morphology of modified epoxy specimens were characterized by atomic force microscopy (AFM). In general, tensile strength of all samples was found higher up to 30% modifier ratio compared to pure epoxy. In general, it was detected that % elongation rate was increasing while modificator rate was increasing and the maximum elongation % (% 0,592) was in the MEP modified epoxy which contains carbonyl group, in all samples. TGA analysis indicated that modification with FEP and MEP increased the thermal resistance of pure epoxy, however modification with KEH and FAGE did not affect thermal resistance so much. The best result were obtained with FEP modified epoxy in water sorption. It was observed that modified epoxy specimens were resistant to atmospheric environment, salt water and alkaline solutions.