Selection of suitable PWM switching and control methods for modular multilevel converter drives
Modüler çok seviyeli dönüştürücü sürücüleri için uygun DGM anahtarlama ve kontrol yönteminin seçimi
  1. Tez No: 381023
  2. Yazar: BARIŞ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez modüler çok seviyeli dönüştürücü sürücüleri için uygun taşıyıcı tabanlı DGM anahtarlama ve kontrol yönteminin belirlenmesi üzerinde durmaktadır. N+1 ve 2N+1 seviyeli dönüştürücü çıkış faz gerilimleri için, çeşitli seviye kaydırmalı ve faz kaydırmalı taşıyıcı tabanlı DGM yöntemlerinin anahtarlama şablonları ve sonuç olarak meydana gelen gerilim dalga şekillerinin karakterizasyonu sağlanmaktadır. Modüler çok seviyeli dönüştürücülerin DGM tabanlı kontrol yaklaşımları değerlendirilmektedir. Farklı kontrol yöntemlerinin çıkış harmonik bozunma, altmodül kondansatörü gerilim kıpırtısı, dolaşım akımı ac bileşeni, verim ve diğer kıstaslar bakımından başarımları, 10MW'lık bir HVDC iletim sisteminin da/aa dönüşüm aşaması üzerinden karşılaştırılmıştır. Ayrıca düşük hız bölgesinde çalışmaya dikkat çekilerek, durma durumundan tam hızda çalışmaya kadar 9.1MW'lık bir endüksiyon motoru sürücüsü çalışılmıştır. Çalışma, dönüştürücünün matematiksel analizi, topolojik tasarımı, kontrolcü tasarımı ve ayrıntılı bilgisayar benzetimleri aracılığıyla gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the determination of suitable carrier based PWM switching and control method for modular multilevel converter drives. Characterization of various level-shifted and phase-shifted carrier based PWM methods are provided in terms of switching pulse patterns and resultant voltage waveforms both for N+1 and 2N+1 level output phase voltages. Modular multilevel converter PWM based control approaches are evaluated. Performances of different control methods are given for output harmonics distortion, submodule capacitor voltage ripple, circulating current ac component, efficiency and other criteria under equal switching count principle, for the dc/ac conversion step of a 10MW HVDC transmission system. Moreover, a 9.1MW induction motor drive application is studied from standstill to full speed range, giving attention to low frequency region operation. The study is conducted by means of mathematical analysis of the converter, topological and controller design, and detailed computer simulations.