Switch mode converter based damping of PWM converter with LCL type filter for grid interface of renewable energy systems
Yenilenebilir enerji sistemlerinin şebeke arayüzü için LCL tipi süzgeçli PWM çeviricinin anahtarlamalı çevirici temelli sönümlendirilmesi
  1. Tez No: 381022
  2. Yazar: SEBAHATTİN NADİR USLUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez, yenilenebilir enerji sistemlerinin şebeke arayüzünde kullanılan üç fazlı, LCL tipi süzgeçli darbe genişlik modülasyonu (DGM, Pulse-width Modulation, PWM) çeviricisinin tasarımını ve ayrıntılı benzetim çalışmalarını içermektedir. Bu çalışma, yüksek güçlü, gerilim kaynaklı çeviricilerin LCL tipi süzgeç üzerinden şebekeye bağlanması durumunda oluşan rezonansın anahtarlamalı çevirici temelli sönümlendirilmesini içerir. Tasarım çalışmaları, ayrıntılı bilgisayar benzetimleri aracıyla doğrulanacaktır. Bu çalışmada çeviricinin arızalanıp devre dışı kalmasına yol açan yüksek gerilim/akım streslerinin kaynağı olan rezonans harmoniklerinin sönümlendirilmesi ele alınacaktır. Bu çalışmada, tasarımı yapılan sistemin tamamıyla eksiksiz ve kapsamlı bir başarım değerlendirmesini sunabilmek amacıyla çeşitli güç değeri ve farklı çalışma koşulları göz önünde bulundurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis involves design and simulation for switch mode converter based damping of three-phase LCL-filtered PWM converter widely used for grid-interface of renewable energy systems. The study involves the resonance damping of high power voltage source converters connected to the grid via LCL filters. The design is verified by means of detailed computer simulations. The study considers eliminating the resonant harmonics which results in overvoltage/current stresses and leads to the failure of the converter. Several power ratings and operating conditions are considered to provide a thorough performance evaluation of the designed system.