MoM analysis of conducting structures involving both surfaces and wires by using junction basis functions
İletken levha ve tel içeren yapıların birleşme yeri temel fonksiyonları kullanarak momentler yöntemiyle analizi
- Tez No: 381030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, bir iletken telin bir iletken levha ile birleşiminden oluşan yapıdaki akım dağılımının momentler metodu kullanılarak Galerkin test yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu yapı, iletken levha ve tel olmak üzere 2 kısımda incelenmiştir ve her kısım ayrı ayrı analiz edilmiştir. Levhanın analizi için temel ve test fonksiyonu olarak RWG temel fonksiyonları, telin analizi için üçgen temel/test fonksiyonu, bağlantı noktası için ise RWG ve üçgen temel fonksiyonlar ile uyumlu olan bir temel fonksiyon kullanılmıştır. Momentler metodu matris değerleri hesaplanırken ortaya çıkan tekillikler, farklı yönetme metotları ile çözümlenmiştir ve elde edilen sonuçlar sergilenmiştir. İlk olarak, iletken levhadan ve telden saçınım ayrı ayrı analiz edilmiştir. Sonrasında bu iki yapı birleştirilerek, temas etmeyen bir konfigürasyonda, levha ile telin etkileşimi de eklenerek analiz edilmiştir. Son olarak, bu levha ve tel temas eden bir konfigürasyonda birleştirilerek, bağlantı noktasındaki akım dağılımı da eklenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a structure with thin wire attached to a PEC plate is analyzed numerically by using Method of Moments (MoM) with Galerkin's testing scheme. The structure is divided into two parts: the plate and the thin wire and each part is analyzed separately. The RWG basis functions are chosen as basis/testing functions for the plate, piecewise linear basis/testing function is chosen for the thin wire and an attachment mode basis function that is compatible with RWG and piecewise linear basis functions is applied at the junction. To overcome the singularity problem that occurs during the computation of MoM matrix entries, different singularity handling methods are used and the obtained results are presented. First, scattering from a conducting plate and a conducting wire are analyzed separately. Then these two structures are combined in a non-contacting configuration and this combined structure is analyzed by incorporating the interaction between the wire and the plate. Finally, these two structures are combined in a contacting configuration and analyzed by making use of an attachment current at the contact point.