Ontoloji tabanlı kaynak kod sorgulama için bir aracın tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a tool for ontology based source code querying
- Tez No: 284638
- Danışmanlar: DR. EBRU SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yazılım mühendisliğinde, yazılım üzerinde kaynak kodun bakımı ve analizi gibi temel işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, kodun anlaşılabilmesi son derece önemli bir konudur.Kaynak kod sorgulama araçları, kod öğeleri arasındaki ilişkilerden faydalanarak sağladıkları sorgulama imkanı ile kod hakkında ileri düzeyde bilgi edinilmesine, dolayısı ile kodun hızlı ve etkin bir şekilde incelenmesi ve anlaşılabilmesine olanak sağlarlar.Bu tez kapsamında, Eclipse yazılım geliştirme ortamına eklenti (plug in) olarak ontoloji tabanlı kaynak kod sorgulama aracı geliştirilmiştir. Araç gerçekleştiriminde bilgi tabanı olarak OWL-DL (Web Ontology Language ? Description Logics) ile gösterilmiş ontoloji, sorgulama dili olarak SPARQL (SPARQL Protocol and RDF Query Language), anlamsal çıkarsayıcı olarak ta çıkarım motoru kullanılmıştır.Araç geliştirme süresince; ilk olarak, Java ile hazırlanmış kaynak kodları için bir ontoloji oluşturulmuş, sonra ilgilenilen Java projesi için otomatik olarak ontoloji olgularını oluşturabilen bir ayrıştırıcı geliştirilmiştir. Son olarak, kullanıcının projeyi sorgulayabilmesi için geliştirme ortamına bir sorgu görünümü ve bu sorgularınişletilmesi sonucunda elde edilen sonuçların gösterildiği bir sonuç görünümü tasarlanmıştır. Geliştirilen araç ile etkin bir biçimde kod sorgulamanın yapılabildiği ve istenilen düzeyde sonuçların elde edilebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In software engineering, code comprehension is highly important for achievingprimary operations such as maintenance and analyze of source code on software.Source code querying tools enables us to get information at the advanced level,and comprehension of source code in a quick and efficient way by providingquerying facility, taking advantage of relations between code elements.In this thesis, an ontology based source code querying tool is developed forEclipse development enviroment as a plugin. In the implementation of the tool; anontology represented by OWL-DL (Web Ontology Language ? Description Logics)is used as knowledge base, SPARQL (SPARQL Protocol and RDF QueryLanguage) is used as the query language, and finally an Inference Engine is usedas the semantic reasoner.During the development stage of the tool; first, an ontology is designed for thesource code written using Java, a parser is developed that can otomatically buildontology instance for the Java project interested. Finally, a query view and a resultview, that the results of the processed query are listed, are designed for queryingthe project. It is observed that, code querying can be achieved in an efficient wayand desired results are obtained by using developed tool.