1980-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Pediatrik Hematoloji Ünitesi'nde lösemi ve myelodisplastik sendrom tanıları alan hastaların retrospektif analizi
  1. Tez No: 164614
  2. Yazar: ŞULE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi ihsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Pediatrik Hematoloji Ünitesi'nde Ocak 1980-Temmuz 2003 tarihleri arasında tanı alan akut lenfoblastik lösemi (ALL), akut myeloblastik lösemi (AML), kronik myeloid lösemi (KML) ve myelodisplastik sendrom (MDS) vakaları retrospektif olarak analiz edilmiş, bu hastalıkların yaş, cinsiyet, coğrafik dağılım gibi epidemiyolojik özellikleri yarımda, hastalık tipi, klinik prezentasyon, geliş fizik inceleme ve laboratuvar bulgulan ile prognoz ve sağkalım ilişkileri incelenmiştir. Hasta grubu 548 ALL (%74.1), 135 AML (%18.2), 13 KML (%1.8) ve 43 MDS (%5.8) vakasından oluşmaktadır. Bunlara ek olarak bu hastaların tüm verileri bilgisayarda bir veri tabam oluşturularak kaydedilmiştir. 2003 Temmuz sonrası başvuran hastaların da bu sisteme kaydı yapılmaya devam edilmektedir. Ülke genelinde kanser verilerinin toplanması hastalığın ülkemizdeki dağılımı ve dolayısıyla ülkemiz risk faktörlerinin saptanması için son derece önemlidir. Kanser konusunda veri toplamanın en iyi yolu kanser kayıt sistemleri kurmaktır. Bu çalışma ile Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Ünitesi'nde hematolojik malignite tamları alan hastalar için hastane tabanlı bir kayıt sistemi kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the patients who were diagnosed with acute lymphoblastic leukemia (ALL), acute myeloid leukemia (AML), chronic myeloid leukemia (CML) and myelodysplastic syndrome (MDS) between January 1980- July 2003 in Hacettepe University ihsan Doğramacı Children's Hospital Pediatirc Hematolgy Unit are analyzed retrospectively. Besides the epidemiologic characteristics including age, sex, geographic distiribution; the type of disease, clinical presentation, physical examination and laboratory findings on admission and the survival and prognosis relationships are aso evaluated. The study group includes 548 ALL (74.1%), 135 AML (18.2%), 13 KML (1.8%) ve 43 MDS (5.8%) cases. The all data of these patients are also been recorded in a computerized database system. The data of the patients who were diagnosed after July 2003 are also being recorded to this system. The collection of the cancer data throughout the country is crucial for the determination of the distribution and risk factors of our country. The best way of cancer data collection is development of cancer recording systems and our study serves for a hospital base cancer recording system in Hacettepe University Pediatric Hematology Unit for patients with hematologic malignancies.