Türkiye'de demokratikleşme süreci ve 27 Mayıs ihtilali bağlamında medya-siyaset ilişkisi (1950-1965 dönemi)
Turkey's democratization process and in the context of the May 27 revolution media-political relationship (1950-1965 period)
  1. Tez No: 381174
  2. Yazar: RECEP AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMOKAAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk basın tarihinin başlangıcından itibaren basın-iktidar ilişkileri her zaman önemini korumuştur. Basın, siyasi iktidarlar toplumla ilişki kurmada önemli araçtır. Partiler iktidara gelmelerinde ve iktidarların devamında basına büyük bir ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı kendilerinin progandasını yapan bir basın oluşturmaya çalışırlar. Basın iktidarla ilişkisinin yanında kamuoyunun gözcüsü rolünü de üstlenmiştir. Basın toplumsal sorunları gündeme getirerek kamuoyu oluşturma ve sorunların siyasi iktidarlar tarafından duyulmasını sağlar, kimi zaman da çıkar guruplarının menfaatlerini korumak için aracı olurlar, kimi zaman da bir ideoloji yayma aracı olurlar. Tezin ilk bölümünde siyasi kavramları, siyasi parti özelliklerini, ideolojileri, medyanın tanımını, özelliklerini ve medya kuramlarını belirtilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Osmanlı basın tarihini, Kurtuluş Savaşında basının durumunu, Şeyh Sait isyanı ve Menemen olayı nedeniyle basının üzerindeki kısıtlamalar, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ülkenin içine kapanması ve bunun basın üzerindeki olumsuz etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde, çok partili siyasi yaşama geçişte basın özgürlüğü, basın özgürlüğü için çıkarılan yasalar. Demokrat Parti'nin iktidara gelişinde basının gayretleri, Demokrat Partinin iktidarının ilk yıllarında Basın ve Demokrat Parti arasındaki ilişkiler. 1953 yılından sonra basın ve Demokrat Parti arasındaki ilişkileri ele alınmıştır. Bu periyotta basının DP iktidarını aşırı tenkitleri nedeniyle Demokrat Parti'nin basın üzerindeki kısıtlamaları, muhalefet partileri ve basın üzerindeki ilişkiler ve 27 Mayıs İhtilalinin şartlarının oluşması muhalefet partisince de desteklenmiştir. Bu bölümde, 27 Mayıs İhtilalının şartlarının oluşmasında basın, muhalif partiler, asker ve akademik çevreler arasındaki ittifak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since beginniny of the history of Turkish Press, the relations between the Press and the political power has been always meintained its importance, The pressis in important instrument in establishing the relationship between the political power and the society, The political parties in a great need of the press in their coming into power and in the maintance of their power, So. they try to create a press wall make their proganda, The press Form the public opinion by reviving the social promlems and allows to be realited by the political power. Also. Sometimes it is an intermediary to keep benefito of the groups of interes And some times it's toel for spreading of an ideoology,İn the firshpart of the therir the political concepts,charactris for and the ideologies of the political parties, definition and the futures of the pres and the pres theory were treded to be specified in the second part, the history of the otoman press the situa tion of the press daring the Turkish War of indepence, Ataturk's wiev about the pres the situation of the press in early years of the Ropublic, the restrictions on the Press because of the sheikh sait Rebellion and the because of the Menemen İncident, and finally is alotion of the country due tho the second world War and its negetive impacts on the press were tried to be explenied. İn the third part the freedom of in transition to multi party political life the lows enacted fot the freedom of the press,the tries of the press fort the Demokratic party's coming into power the relations between the press and Demokratic Party afterthe year of 1953, excessive Demokratic Party criticism of the Press in this Peried, the Demokratic Party's restrictions on the Press, the relations betweenthe opposition parties and the pres and the alliance amony the pres, the opposition parties, Military and the acedemic circles faculties of universities in the formationof conditions of 27 May Revolution were searched.