Elit taekwondocu kadınlarda Poomseci ve Gyorugicilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
The comparison of physical and physiological characteristics of elite Poomse and Gyeorugi female taekwando practitioners
  1. Tez No: 381175
  2. Yazar: FERHAT GÜDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜMRAN AKDAĞCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalıĢma elit taekwondocu kadınlarda poomseci ve gyorugicilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karĢılaĢtırılması amacıyla yapıldı. AraĢtırmaya milli takım seviyesinde müsabakalara katılan üst düzey büyükler kategorisindeki 32 gyorugici ve 25 poomseci olmak üzere toplam 57 denek gönüllü olarak katıldı. AraĢtırmada Gyorugici ve Poomseci sporcuların yaĢ, boy, kilo ve vki değerleri yanısıra, esneklik, sırt-bacak kuvveti, sol-sağ el kavrama kuvveti, dikey sıçrama (anaerobik güç), görsel reaksiyon, 30 m. sürat ve durarak atlama değerleri tespit edilerek incelendi. Verilerin normallik sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapılarak tüm değiĢkenlerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiĢtir. Gruplar arasındaki farklılığı bulmak için „independent t‟ testi uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to compare the physical and physiological characteristics of elite poomse and gyeorugi female taekwando practitioners. Totally 57 volunteers including 32 gyeorugi and 25 poomse, competing in major senior category at national team level, has participated in this study. In this study, not only the flexibility, leg-back strength, left-right hand grip strength, vertical jump (anaerobic power), visual reaction, 30 m. speed and standing jump values of Gyeorugi and Poomse athletes but also height, weight and BMI values were also examined. Normality test of the datas was done by Kolmogorov Smirnov test and it was detected that all variables were normally distributed.“Independent t”test was applied to find the difference between the groups. Confidence interval was chosen as %95 and p|