İ'râbu'l- Kur'ân ve Me'âni'l- Kur'ân açısından Kalem Sûresi ve tefsiri
Suratul Qalam and it's interpretation within the context of İ'rabu'l-Qur'an and Me'ani'l-Qur'an
- Tez No: 381348
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PAKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yüce Allah insanlara doğru yolu bulmaları için rehber olarak gönderdiği Kur'ân, insanın dünya ve âhiret mutluluğuna erişmesini ana hedef etmiştir. Araştırma konumuz olan Kalem sûresi, Mekke'de inmiş ve diğer Mekki sûrelerde olduğu gibi İslâmın ana esaslarını ortaya koymaktadır. Burada söz konusu edilen esaslar nübüvvet ve risaletin, ölümden sonra diriliş ve âhiretin ispatıyla kıyamet gününde Müslümanlarla günahkârların akıbetidir. Sûre müşriklerin ithamlarını ve batıl iddialarını red ederek, Hz. Peygamberin büyük bir ahlâka sahip olduğunu belirterek başlamaktadır. Bunun arkasından sûre inanmayanların kötü ahlâkını, Hz. Peygambere iftiralarını açıklamakta, Allah'ın onlar için hazırlamış olduğu pek acıklı azâbı belirterek tehdit etmektedir. Arkasından Mekkelilere Yüce Allah'ın nimetlerini inkâr eden, fakir ve yoksulların haklarını vermek istemeyen bahçe sahiplerini örnek vermektedir. Sûre mü'minlerle günahkârları karşılaştırmış, verdikleri kötü hükümler dolayısıyla müşrikleri azarlamış, iddialarını çürütmüş, onlara karşı deliller ortaya koymuş, âhiretteki durumlarını ve hakir konumlarını da açıklanmaktadır. Daha sonra Kuranı yalanlayan müşrikleri de tehdit etmektedir. Sûre sona ererken Hz. Peygambere müşriklerin eziyetlerine karşı sabretmesini emretmekte, Kur'ân'ın bütün âlemler için bir öğüt ve bir ibret olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Allah Almight has sent the Holy Kur'an that guides human to find the right path to reach happiness in the world and the Hereafter. Our research topic surah Kalem was revealed in Mecca and as well as the other Mekki surahs puts forward the main essence of Islam. The basics of discussions is the result of fate with the proof of resurrection and Hereafter of the Muslims and the sinfuls. The surah with refusing the superstitious allegations and accusations, starts with claiming that the Holy Prophet had a great morality. And later the surah describes the bad character of non-believers, their confessions to the Holy Prophet and threatens them by claiming the painfull torment that Allah has prepared for them. And after that gives examples to Meccans of the ones that denies the blessings of Allah and the ones who refuse to give the rights of the poor. The surah compares the Mumins with the sinfuls, scolds them for the bad decrees they have given, rebuts their claims, sets forth evidence against them and describes their condition in the Hereafter. And later threatens Mushriqs who refute the Kur'an. The Surah finaly commands the prophet to be patient against the torments of the Mushriqs. And puts forward that the Kur'an is a warning and an advice to all universe.