Akut miyokard infarktüslü olgularda plazma ve eritrosit magnezyum, kalsiyum, total ATP'az aktivitesi düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 38141
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Miyokard infarktlislü tüm dlinyada olduğu gibi lilkemizdede en önemli sağlık sorunlarından biridir. Etyolojide diğer faktörlerin yansıra dlislik magnezyum seviyesi ve azalmış ATP' az aktivitesinin rolU son zamanlarda tartışılmaktadır. Bu tartışmayı göz online alarak çalışmamız, 30 akut miyokard infarktüslüde, yas ve seks uyumlu 30 sağlıklı kontrolde gerçekleştirilmiştir. Magnezyum ve kalsiyum seviyesi ve ATP'az aktivitesi plazma ve eritrositlerde tayin edildi. Plazma ve eritrositlerde bu parametrelerin miyokard infarktlislü grupta, sağlıklı kontrollerden anlamlı olarak daha dlislik olduğu bulundu. Miyokard infrktUslU grupta, plazma magnezyum düzeyleri 22.63+2.63 Jlg/ml ve sağlıklı kontrol grubunda 26.60±2.5 plg/ml idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Myocardial ınfactıon is one of the most important health care problems m our country as well as all over the world. Recently, it has been discussing the role of decreased activities of ATP'ase and decreased levels of magnesium beside other various fetors in aethiology. Considering this discussion, our study has been performed in 30 acute myocardial mfarktion patents and age and sex-matched 30 healty control subjects. Levels of magnesium and calcium and activities of ATP'ase were determined in plasma and redcells were lower significantly in the group of myocardial ınfactıon than health controls.