Akıllı tekstiller ve günümüzde kullanım olanakları
Smart textiles and current possible usages
  1. Tez No: 381404
  2. Yazar: NİLÜFER URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde gerek tekstil alanında yaşanan gelişmeler, gerekse teknoloji alanında yaşanan gelişmeler,bu iki alanın birbiriyle olan ilişkisini arttırmış, her iki alanında tasarım ve üretim süreçlerinde etkili olduğu 'akıllı tekstiller' kavramı oluşmuştur. Bu tezde sağlıktan savunmaya, eğitimden eğlence sektörüne yoğun kullanım alanı olan ve her geçen gün kullanım alanları artarak yeni fonksiyonlar kazanan akıllı tekstiller incelenmiştir. Bu tezde, klasik tekstil liflerinden teknik tekstillere daha sonra akıllı tekstillere geçiş süreci ele alınmıştır. Teknik tekstiller ile akıllı tekstiller arasındaki farklar, akıllı tekstiller hakkında bilgiler, akıllı tekstillerin tanımı, üretim yöntemleri, bileşenleri, türleri, fonksiyonları, fonksiyonu yerine getirmede izlenen çalışma sistemi incelenmiştir. Akıllı tekstillerle ilgili sağlık, iletişim, kozmetik alanları incelenmiş, aynı zamanda bazı porototip ve seri üretim türlere de değinilmiştir. Anahtar Kelimeler : Akıllı Tekstiller, Yüksek Teknoloji Ürünleri, Teknik Tekstiller, Nanoteknoloji
Özet (Çeviri)
At present day developments in both textile industry and technology made these two consepts more interactive and this interaction and cooperation at design and production phases formed the idea of 'smart textiles'. Smart textiles, which are developing everyday and getting more advanced functions in areas from health care to defence industry, from education to entertainment sector, are analysed in this thesis. İn this thesis, transition from conventional textile fibers to technical textiles and then from technical textiles to smart textiles porcesses are analysed. Also, differences between technical and smart textiles, definition, production, components, varieties and functions of smart textiles, and their methods of functioning are examined. Smart textiles used in health care, communications and cosmetic fields are also examined and some prototype or mass produced products are discussed. Keywords : Smart Textile, High-Tech Products, Technical Textiles, Nanotechnology