Koroner arter hastalığında periferik kanda ve koroner sinüs kanında tümör nekroz faktör-alfa
- Tez No: 38142
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI KOÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Etki gösterdiği başlıca hedefi endotel hücreleri olan tümör nekroz faktör-a (TNF-a) 'nın diğer etkileri yanında koagülasyon değişiklikleri, adezyon, mîgrasyon, kemotaksis, neoanjiyogenezis üzerine etkileri ile ateroskleroz ve koroner iskemide rolü olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, koroner arter hastalığı olan 21 hastada periferik venöz kanı, orjinal yönü olarak koroner sinüs kanı, by-pass ameliyatından iki saat sonra alınan sağ atrium kanı ve 21 sağlıklı kontrol grubu periferik venöz kanında ELISA serolojik yöntemi ile TNF-a plazma düzeyleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tumor necrosis factor-a (TNF-a) that major affected endothelial cells is known to cause neoangiogenesis, chemotaxis, transmigration, adhesiveness, coagulation changes together with other biological activity, and these activity may play role of atheriosclerosis and coronary ischemia. In this study, plasma levels of TNF-a detected by ELISA were investigated peripheral venous blood, coronary sinus blood originally, right atrium blood after two hours from by-pass operation of 21 patients with coronary artery disease and peripheral venous blood of 21 healty control group.