Anarchy, conflict and cooperation in international politics
Uluslararası politikada anarşi, çatışma ve işbirliği
- Tez No: 381438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATEŞ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Uluslararası politikada anarşinin, reel politik düzlemde yüksek otoritenin bulunmayışı ve doğası gereği, uluslararası aktörlerin güvenlik ve çoğunlukla da yaşamsal güvenliklerine ehemmiyet vermelerine teşvik eden, toplumda başına buyruk yaşam prensiplerinin gelişmesi olarak tanımlanır. Devletler, başkalarının maksatlarının yarattığı belirsizlikler ile kusursuz bilgiyi güvenceye almanın zorluğunun yarattığı açmaza düşmenin yanında müşterek eyleme geçmenin sorunsalını da yaşıyorlar. Bu etkenler uluslararası iki farklı sonucun oluşmasına sebep oluyor. Çatişma ve işbirliği. Bu tez çalışması, devlet seçkinlerinin askeri teknolojilerde, doktrinde ve sosyal imajlarında saldırganlıkları sonucu avantajli oldukları algılanması durumunda sonucun muhtemelen çatişma olacağını varsaymaktadır. Bununla birlikte kurumların, devletlerin tercihlerine parallel olarak, bilgi belirsizliğini geliştirmek ve işlem maliyetini düşürmek amacı ile tasarlanmaları durumunda sonucun muhtemelen işbirliği olacağı varsaymaktadır. Bu tez; Neoliberal kurumsallığın, sonucun işbirliği olmasını açıklamak için, devletlerin müşterek eyleme geçme sorunsallığını yaşadıklarında liberal kuram faktörlerinin ( Devlet tercihleri ) bulunmasını savunur. Oysaki uluslarası politikada öznel saldırgan-savunmacı denge değişkenlerini baskılayan gerçekçilerin saldırgan-savunmacı kuramları sonucun çatişma olmasını açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Anarchy meant as an absence of supreme authority in international politics and inherently defines as self-help principles that foster uncertainty that creates incentives for international actors to be concern about their security and at most their survival. State's uncertainty of others intentions, and difficulty to secure perfect information induces states onto Security dilemma and collective action problem. These effects yield distinctively two international outcomes—conflict and cooperation. The thesis hypothesized that conflict outcome will be more likely if state elites perceived offensive advantage in military technology, doctrine and postures. While cooperation is likely when institutions are designed to improve information uncertainty, and reduction in transaction cost are compatible with states preferences. This thesis argues that neoliberal institutionalism requires liberal theory factors (State preferences) to explain cooperation outcome where there is collective action problem. Whereas realist's offensive-defensive theory that stresses subjective offensive–defense balance variables can explain conflict outcome in international politics.