Yeni dünya düzeni
The New world order
- Tez No: 41032
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Geçmişe bakıldığında dünya düzeninde genelde bir anarşinin hakim olduğu görülür. Bu anarşi ortamının nedenleri, devletler arası ilişkileri düzenleyecek uluslararası bir otoritenin olmaması ve uluslararası ilişkileri iç işleri gibi düzenleyebilecek bir yapılanmanın yokluğuyla izah edilebilir. Bu koşullardan kaynaklanan anarşi ortamının kontrol edilmesini sağlayacak ve kaosa dönüşmesini engelleyebilecek üç sistem vardır. Bunlar; güç dengesi, nükleer caydırıcılık ve merkezi koalisyon yönetimidir. Her biri değişik zamanlarda dünya sisteminde uygulanmış ama savaş çatışmaları önleyememiştir. Günümüzde SSCB'nin çöküşü, Doğu Avrupa devletlerinin bağımsızlığı, iki Almanya'nın birleşmesi, Körfez Savaşı ve ABD-SSCB yakınlaşması dünyaya yeni bir düzen getirmektedir. Bu düzen ise yine beş büyük güç tarafından şekillendirilmekte ve BM bunların bir manifestosu olarak kalmaktadır. Ancak, bu sefer sorunlar SSCB'nin çökmesinden ve onun mirasçısı olan yeni devletlerin siyasi anlayışlarından kaynaklanmaktadır.Avrupa ise parasal birliğini kurma yolunda ilerlemekte ve siyasal birliğini geliştirmek için yollar aramaktadır. Yeni bir federasyon şekli, tek para, AGİK süreci ve genişleme eğilimi ile Avrupa, sistemde bir güç olarak belirmektedir. SSCB'nin çökmesi ve iki kutuplu sistemin sona ermesi ile Türkiye'de Batı ittifaklarının sadık bir üyesi olma anlayışı değişmeye başlamıştır. Dünyanın en istikrarsız bölgeleri ile sınırdaş olan Türkiye için gelecekte etnik ve milliyetçi hareketlerin doğuracağı çatışma riskleri mevcuttur. Ancak, laik ve demokratik yapısı ve batılı anlayışı ile Türkiye kendi bölgesinde bir alt-güç olma fırsatını da yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The world exists in a formal state of anarchy. There is no international government Nor is there sufficent interdependence or division of labour among satates to transform international relations in to a social system akin to domestic affairs. Within this framework, there are only three methods by which that anarchic system can be regulated or prevented from lapsing in to chaos: the traditional balance of power, nucleer deterrence and rule by a central coalition. Each system has been employed at different times during the last two years but unfortunately can not be able to prevent arise of conflicts and wars. Today the breakup of the Soviet Union, the liberation of eastern Europe, the unification of the two Germanies, the Gulf War and the rapprochement between Russian and US have lent the world a new order. In this new order, again five basic power control its organization. And the United Nations stays as a manifestation of this new central coalition. This time the issue arises from the collapse of USSR, especially from the manners of the newly independent states. Interaction or find new formulas for cooperation and peace.iv In Europe's center, the future comes with the treaties on European monatery and political union, signed December 1991 at the Maastricht summit, forthcoming a new type of federation, anchored by a single currency and a central bank, isolated from the threats of the cold war and also protected with ECSC. For Turkey, it should have been a time to reflect on the profound changes brought by the end of the cold war. But the rapid decline of the Soviet Union caused the end of the bipoler order that persisted for nearly half a century and changed the shape of Turkey from being a loyal member of western alliances. From now on, locating on the frontiers of the world's most destabilized regions, like caucasias, balcanies and middle east Turkey should face the ethnic problems with nationalistic movements while using the opportunity of being a sub-system dominant power.