Küresel yük taşımacılığının bölge ekonomisine etkileri üzerine bir değerlendirme
Global cargo transport, an assessment on the effects to the economy of the region
- Tez No: 381442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde, piyasa şartlarına göre ihtiyaçlara daha çabuk yanıt verebilmek, stok seviyelerini azaltabilmek, nakil sürecini hızlandırmak ve mesafeleri kısaltmak, bütün bunların sonunda da müşteri memnuniyetini artırmayla birlikte masrafları minimuma indirmek açısından lojistik ön plana çıkmaktadır. Rekabetin arttığı, bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak da kar marjları düşmekte ve lojistik faaliyetleri de böylece büyük önem kazanmaya başlamış durumdadır. İşletmeler ana faaliyetlerine odaklanmak, diğer rakiplerine göre farklılık yaratabilecek mevzulara yoğunlaşmak amacı ile lojistik çalışmalarını ithalat yoluyla çözmeye başlamışlardır. Lojistik dış kaynak kullanımı sayesinde, hizmet alan işletme zamanını ve kaynaklarını en doğru bir biçimde kullanmaya imkân bulmaktadır. Bu çalışmayla, firmaların masraflarını minimuma indirmeyi ve bununla beraber performanslarını maksimum düzeye çıkarmaya çalıştıkları bugünlerde, küreselleşmenin getirdikleri, lojistik dış kaynak kullanımının performanslarını etkileyip etkilemediği, ülkemizde olması beklenen lojistik unsurların nasıl olduğu, küresel yük taşımacılığının etkileri açısından, bölgesel gelişim örneği de kullanılarak sonuca gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Logistics come into prominance to answer to the needs quickly according to market conditions, to reduce stock levels, to accelerate transportation duration, to reduce cost with the costomers pleasure at the end of all of these things. As a foregone conclusion, profit margins are declining, and logistic services become more important. Firms have started to solve logistic services with the way of importation to focus their main services, to concentrate on different issues among their opponents. Firm, which is using services, has opportunities to use its time and resources effectively owing to using logistics importation resources. With this study, costs of enterprises minimize and however their performance to the highest level try to remove that nowadays, globalization brought, logistics outsourcing affects the performance that our country is expected to be the logistics elements is how the global freight transport effects, in terms of regional development sample using also results have been made.