Kalp hastalığı yönünden asemptomatik diabetik hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının MUGA ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 38146
  2. Yazar: ARİF YÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kalp hastalığı yönünden asemptomatik olan diabetik hastalarda ve bu hastalarla aynı yaş-cins grubunda olan sağlıklı kişilerde, sol ventrikül fonksiyonlarını istirahat halinde, ekilibrium radyonüklid mul tigated anjiyokardiyografi (MUGA) tekniğiyle araştırdık. Çalışmamızda hasta grubu yaşlan 22-55 (41+2.5) yıl, diabet sûreleri 6 ay- 15 yıl (5.2±1.0) olan, 13'ü kadın, ll'i erkek 24 diabeük olgudan (17 NIDDM, 7 IDDM) oluşmaktaydı. Kontrol grubu yaşlan 25-55 (42±2.7) yıl olan, 9 kadın 7 erkek (toplam 16) olgudan ibaretti. Anamnez, fizik muayene, rutin biyokimyasal tetkikler, telegrafi, EKG, eforlu EKG incelemeleriyle olgu ların hiçbirinde kalp fonksiyonlannı etkileyebilecek (koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, kardiyomiyopati, kalp kapak hastalığı, diğer sistemik has talıklar, alkol ve sigara kullanımı, ilaç alımı gibi) faktörler mevcut değildi. Hasta ve kontrol gruplannda 24 saatlik idrarda proteinüri, gözdibi ve kar- diak otonom fonksiyon testleri de incelendi. İstirahat halinde yapılan MUGA incelemesinde, diabetik ve kontrol grubunda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının (EF, PER, TPER) normal sınırlarda olduğu, her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edildi (p>0.05). Sol ventrikül sistolik fonksiyonlan iki grupta da global ola rak normal olmasına karşın, bölgesel düzeyde ejeksiyon fraksiyonu ve duvar hareketlerini yansıtan faz histogramı analizinde standart deviasyon ve skew- ness diabetik grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p180ms). 31Sonuç olarak, kalp hastalığı yönünden asemptomatik diabetlk hasta larda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının, bölgesel düzeyde bozukluklar göstermesine rağmen, global olarak korunmuş olduğunu, buna karşılık dias- tolik fonksiyonların bozulduğunu ve bu bozulmanın MUGA yöntemiyle kolay, güvenilir ve noninvaziv bir şekilde tespit edilebileceğini gösterdik. Böylece, diabetik olgular asemptomatik olsalar bile, erken dönemde (subkli- nik) kalp fonksiyon bozukluklarını tespit etmek için MUGA ile peryodik ola rak değerlendirilmelidir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, left ventricular functions in diabetic patients without evidence of cardiac disease, and in normal age and sex-matched subjects were investigated by using equilibrium radionuclide multigated angiocardiog raphy (MUGA) at rest. In patient's group were included 24 diabetics, aged 22-55 years (mean 41±2.5), 13 females and 11 males. The duration of diabetes ranged from 6 months to 15 years (mean 5.2±1.0) Control group comprised 16 healthy subjects, aged 25-55 years (mean 42±2.7), 9 females and 7 males. History, physical examination, whole blood count, urinalysis, routine biochemical tests, chest x-ray, electrocardiogram and exercise stress testing were perfor med on all cases to exclude the presence of coronary artery disease, cardio myopathy, valvular diseases, hypertension, other systemic disease, use of al cohol, tobacco and any medication, all of which have influence on cardiac performance. In both diabetic and control groups the amount of urinary pro tein excretion per 24 hour, fundoscopic examination, and cardiac autonomic function tests also were studied. Left ventricular systolic functions (EF= Ejection fraction, PER= Peak ejection rate, and TPER= Time to PER) examined by MUGA at rest were wit hin normal limits in both diabetic and control groups. There was no signifi cant difference between two groups (p>0.05). Although the parameters of phase histogram (standart deviation and skewness), both of which indicate that the differences of regional EF and wall motion abnormalities, were sig nificantly higher in diabetics than in control subjects, global EF was similar in two groups. Contrary to systolic functions, left ventricular diastolic functions (PFR= peak filling rate, TPFR= time to PFR) in diabetic group were found sig nificantly different when compared with that of control group (PFR 2.75+0.07 EDV/sec, TPFR 179.8±9.3 msec versus PFR 3.30+0.09 EDV/sec, 33TPFR 142.5±6.1 msec, p2.50 EDV/sec and