Spor tesisi yöneticilerinin girişimcilik eğilimi ve liderlik davranış özelliklerinin incelenmesi
The investigation of entrepreneurship tendency and leadership behavior charecteristics of sport facility managers
  1. Tez No: 381462
  2. Yazar: ERSAN TOLUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YETİM, DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırmanın amacı, farklı sektörlerdeki spor tesisi yöneticilerinin, girişimcilik ve liderlik düzeylerinin tespiti, demografik değişkenler açısından karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu çerçeveden hareketle tarama modelinde olan çalışmanın amacına uygun olarak Ankara İlinde, özel spor işletmeleri ile merkezi ve yerel yönetimlere ait spor tesislerinde yöneticilik yapan 293 kişiye, Girişimcilik Değerlendirme Ölçeği ve Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği (MLQ) uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, İkili gruplar için bağımsız örneklem t-testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizleri ve ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; spor yöneticilerinin genel olarak girişimcilik özelliklerinin yüksek düzeyde olduğu ve“Başarı Gereksinimi”alt boyutunun belirgin olduğu, liderlik düzeyleri incelendiğinde ise, dönüşümcü liderlik özellikleri yüksek düzeyde çıkarken, etkileşimci liderlik özelliklerinin orta düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. Girişimcilik düzeylerine yönelik olarak genç yaştaki yöneticilerin, kadın yöneticilerin ve bekâr yöneticilerin girişimcilik eğilimlerinin daha yüksek olduğu ve çeşitli alt boyutlarda anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca beden eğitimi ve sporla ilgili eğitim kurumlarından mezun olan yöneticilerin, dönüşümcü liderlik düzeylerinin daha yüksek olduğu ve alt boyutlarda anlamlı bir farklılık yarattığı ve daha yüksek bir girişimcilik düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Ölçekler arası korelasyon sonuçlarına göre; Girişimciliğin geneli ve“Kontrol Odağı”,“Risk Alma”,“Kendine Güven”,“Yenilik”alt boyutları ile dönüşümcü liderlik arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki tespit edilirken, etkileşimci liderlik ile negatif yönlü ve çok düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the levels of entrepreneurship and leadership of sports facilities managers in different sectors, compare them in terms of demographic variables and establish any relationship between them. In this context, in line with the objective of the study designed in screening model, Entrepreneurship Assessment Questionnaire and Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ) were applied to 293 people serving as managers in sports facilities of private sports enterprises and central and local administrations in the province of Ankara. Statistical methods utilized to evaluate the study data include frequency, percentage distributions, Independent Samples t-test for binary groups and OneWay-ANOVA analyses for multiple groups, and Pearson Correlation analysis was used to determine any relationships. As a result of the study, it was determined that sports managers usually have a high level of entrepreneurship and significant“Requirement for Success”subscale, and that in view of the levels of leadership, they have a high level of transformational leadership and a medium level of transactional leadership. With regard to the levels of entrepreneurship, young managers, female managers and single managers were found to have higher tendency to entrepreneurship and differentiated significantly in various subscales. Moreover, it was established that managers graduated from education institutions related to physical education and sports have higher levels of transformational leadership and entrepreneurship, and cause a significant difference in the subscales. According to the correlation results between the scales, a medium level of positive correlation was established between entrepreneurship in general and the subscales“Focus of Control”,“Taking risks”,“Confidence”,“Innovation”and transformational leadership, while a negative very low level of correlation between the same and transactional leadership.