Ortaokul 5. sınıf matematik dersi geometrik cisimler öğretiminde, matematik oyunları kullanımının öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
Effects of using math games on student's achievementandattitudes at geometric objects teaching at secondary school 5th grade mathematics lesson
- Tez No: 381461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY KORU YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma; Ortaokul 5. sınıf matematik dersi geometrik cisimler öğretiminde, matematik oyunları kullanımının öğrenci başarısı ve tutumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2013–2014 Eğitim-Öğretim yılı Ankara İli Çankaya İlçesindeki bir ortaokulda okuyan 48 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunda 24, kontrol grubunda ise 24 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda oyunla öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi kullanılmıştır. Başarı testi deney ve kontrol grubuna uygulama öncesinde (ön-test), uygulama sonrasında (son-test) olarak toplam iki kez kullanılmıştır. Ayrıca kontrol ve deney grubuna EARGED tarafından geliştirilen 'Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' uygulanmıştır. Tutum Ölçeği uygulama öncesinde (ön-test), uygulama sonrasında (son-test) olarak toplam iki kez kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, oyun ile öğretim yönteminin kullanıldığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun akademik başarı ve matematik dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak geometrik cisimler öğretiminde matematik oyunları kullanımının 5.sınıf öğrencilerin matematik başarısını arttırdığı ve derse yönelik tutumu olumlu etkilediği görülmüştür. Oyun ile öğretimin matematik derslerinde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of using math games on students' achievement and attitudes at geometric objects teaching at secondary school 5th grade mathematics lesson. This study was conducted on 48 students studying at a secondary school of Çankaya district of Ankara Province in 2013-2014 academic year. In this study, experimental methods containing pre-test, post-test control group have been applied. There are 24 students in the experimental group and in the control group, there are 24 students. Teaching with games method was used on the experimental group. In the control group, traditional teaching method was applied. Achievement test prepared by the researcher was used as a means of data collection. Achievement test was applied two times on experimental and control groups as prior to application (pre-test) and after the application (post-test). In addition, 'Attitudes Toward Mathematics Scale' developed by EARGED was used on the experimental and control groups. The obtained data were analyzed with SPSS 20.0 program. As a result of data analysis, between the experimental group that teaching with games method was used on and the control group that traditional teaching method was used on , there is a significant difference in favor of experimental group as a means of academic achievement and attitudes towards mathematics. As a result, it has been shown that the use of math games in teaching of geometric objects increased the 5th grade students' achievement in Math and positively affects the attitude towards the course.