Örgütsel kültür ögelerinin ilköğretim 2. ve 8. sınıf öğrencilerini etkileme düzeyi
The influence level of organizational culture components of elementary 2th grade and 8th grade students
  1. Tez No: 381477
  2. Yazar: BURCU ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulundaki örgütsel kültür ögelerinin (fiziksel semboller, toplantılar, törenler, yönetici - öğretmen tutum ve davranışları) öğrencileri etkileme düzeyi, öğrencilerin bu ögelerden etkilenme düzeyleri arasındaki farklılıkların neler olduğu incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, M.E.B.'na bağlı Yozgat ili Akdağmadeni ilçe merkezinde bulunan ilköğretim okullarındaki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2011-2012 eğitim öğretim yılında Yozgat ili Akdağmadeni ilçe merkezinde bulunan altı ilköğretim okulunda öğrenim gören 238 ikinci sınıf, 285 sekizinci sınıf olmak üzere toplam 523 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemin seçimi random yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma durum saptamaya yönelik ve betimsel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen likert tipi ölçek kullanılmıştır. Veriler, öğrencilere yönelik hazırlanan anketin uygulanması ile elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerden elde edilen puanların ortalamalarını karşılaştırmak için t testi ve One-way Anova analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencileri en çok etkileyen örgütsel kültür ögesinin fiziksel semboller olduğu, örgütsel kültür ögelerinin ikinci sınıf öğrencilerini sekizinci sınıf öğrencilerine göre daha fazla etkilediği, öğrencileri etkileme düzeyi yönünden örgütsel kültür ögeleri arasında anlamlı farklılıklar oluştuğu ve örgütsel kültür ögeleri içerisinde hiç etkisi bulunmayan öge olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence level of organizational culture components in schools (physical symbols, meetings, ceremonies, principal-teacher attitude and behaviors) on students, the differences between these levels that influenced the students were examined. The population of the study consists of students in public elementary schools in the center of Akdağmadeni, in Yozgat province. The sample of the research consists of 238 2 th grade and 285 8th grade, in totally 523 students who study in public elementary schools in the center of Akdağmadeni, in Yozgat province. The sample was selected randomly in the research. This study is based on as a descriptive research. The data collection tool of the research consist a personal information form and a likert-type scale developed by the researcher. The data were gathered by the implementation of the developed research scale. The data obtained from the students were analyzed with SPSS 20 statistical package program. In the study, t test and One-way ANOVA statistical techniques were used to compare the mean differences of the scores gathered from the scale. As a result of the study, it has been determined that students are mostly influenced by the physical symbols in the organizational culture components, the organizational culture components affect 2th grade students much more than 8th grade students, there is a meaningful mean difference between organizational culture components according to the influence level on students and there has not been a component in the organizational culture components that had not influenced students at all.