Mikroskobik canlılar konusunda model tabanlı öğretim ve öğrenme yaklaşımına göre tasarlanan öğrenme ortamlarının köy ve şehir okullarındaki öğrencilerin zihinsel model gelişimine etkisi
The effect of a learning environment designed based on model-based teaching and learning on mental model development on the microorganisms subject in village and city schools
- Tez No: 381476
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Bu çalışmanın amacı, Model Tabanlı Öğretim ve Öğrenmeye göre tasarlanan bir öğrenme ortamının, pratik ve teorik bilgi açısından farklılık gösteren köy okulundaki ve şehir merkezindeki ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin mikroskobik canlıların tanımı, yapısı, işlevi, davranışı, mekânizması ve şekli ile ilgili olarak anlama seviyelerinde ve zihinsel modellerinde gelişimine etkisini araştırmaktır. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılı Fen ve Teknoloji Dersi Programı dâhilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Kastamonu ili şehir merkezinde ve bir köyünde bulunan tipik durum örneklemesine uygun olarak seçilen iki okuldaki 47 dördüncü sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Nicel verilerin toplanmasında“Mikroskobik Canlılar Başarı Testi”ve“Mikroskobik Canlılar Resimli Kavram Haritası”ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Öğretim uygulamalarından önce her iki gruba da bu ölçme araçları ön test olarak uygulanmıştır. Model Tabanlı Öğretim ve Öğrenme uygulamaları gerçekleştirildikten sonra aynı ölçme araçları son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde,“Mikroskobik Canlılar Başarı Testi”ön test ve son test puanlarını karşılaştırırken ilişkili örneklemler t testi, farklı gruplarda yer alan öğrencilerin son test puanlarını karşılaştırırken ilişkisiz örneklemler t testi kullanılmıştır.“Mikroskobik Canlılar Resimli Kavram Haritası”ndan elde edilen veriler ön test ve son test frekans değerleri doğrultusunda oluşturulan grafikler üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel verileri köy ve şehir merkezindeki okulda okuyan 47 dördüncü sınıf öğrencisi arasından“Mikroskobik Canlılar Başarı Testi”ön test puan sonucuna göre seçilen orta ve alt düzeydeki toplam 12 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Bu öğrencilerle öğretim uygulamalarından önce ve sonra yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Mikroskobik canlıların tanımı, yapısı, işlevi, davranışı, mekânizması ve şekli boyutlarında öğrencilerin ön görüşme ve son görüşme verilerinden elde edilen bulgulara göre hedef öğrencilerin anlama seviyelerindeki ve zihinsel modellerindeki değişim incelenmiştir. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, köy okulundaki ve şehir merkezindeki öğrencilerin mikroskobik canlıların boyutları açısından her boyuta yönelik olarak ilişkili örneklemler t testi sonuçlarına göre ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna ek olarak öğrencilerin mikroskobik canlıların boyutları açısından her boyuta yönelik olarak ilişkisiz örneklemler t testi sonuçlarına göre son test puanları arasında ise mikroskobik canlıların yapısı ve işlevi bakımından anlamlı bir fark bulunmuştur.“Mikroskobik Canlılar Resimli Kavram Haritası”na yönelik olarak mikroskobik canlıların aktiviteleri açısından her fotoğrafla ilgili puanlarında ön test ve son test bağlantı puanları arasında ilerleme görülmüştür. Öğretim uygulamasından önce seçilen öğrencilerin mikroskobik canlıların boyutları açısından anlama seviyelerinde ve bu anlama seviyelerinden hareketle ortaya çıkarılan zihinsel modellerinde benzerlikler ve farklılar olduğu görülmüştür. Öğretim uygulamalarından sonra yapılan son görüşmelerde öğrencilerin anlama seviyelerinde genel artış gözlenmiş ve tamamına yakınının mikroskobik canlılar açısından bilimsel modele ulaştığı görülmüştür. Model Tabanlı Öğretim ve Öğrenme uygulamaları mikroskobik canlılar ile ilgili olarak öğrencilerin çoğunu zihinsel model açısından bilimsel modele ulaştırmıştır. Ancak bazı öğrencilerde mikroskobik canlıların farklı boyutlarına yönelik eksik ve alternatif kavramlarının şu anda da mevcut olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Model Tabanlı Öğretim ve Öğrenme, anlama seviyeleri, modeller, zihinsel modeller
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of a learning environment, designed based on modelbased teaching and learning, on the understanding levels and mental model development of primary school fourth grade students, some of whom study at a village school and some of whom attend a school in the city center and thus have different practical and theoretical knowledge, regarding definitions, structures, functions, behaviors, mechanisms, and forms of microscopic organisms. The research has been carried out in the academic year of 2013- 2014 and during the Science and Technology Course Program. The holistic multi-case design was employed in the study. Quantitative data of the research were collected from 47 students of two schools selected regarding typical case sampling from a village of Kastamonu province and from the city center.“Microorganisms Achievement Test”and“Illustrated Microorganisms Concept Map”were used during the process as data collection tools.“Microorganisms Achievement Test”was administered to both groups before the teaching practices. The same test was administered to both groups as a posttest after the model-based teaching and learning practices. Besides this test,“Illustrated Microorganisms Concept Map”was also administered to both groups as a pretest and as a posttest. To examine mental model development among students based on their understanding levels, six students (three students with a moderate score and three students with a low score) were selected from each group based on the pretest results of the“Microorganisms Achievement Test”. Semi-structured interviews were conducted with these students before and after the teaching practices. The study group consisted of 47 primary school fourth-grade students. The same Model Based Teaching and Learning practices were offered to the village school students and the city center students. In the data analysis stage, a paired sample t-test was used for comparing the pretest and posttest scores obtained in the“Microorganisms Achievement Test”and an independent sample t-test was employed for comparing the posttest scores of the students from different groups. The descriptive analysis method was used for analyzing the qualitative data. Changes in the understanding levels and mental models of the target students were examined according to the findings based on the preinterview and the post-interview data in such dimensions as definitions, structures, functions, behaviors, mechanisms, and forms of microorganisms. The results of the paired sample t-test demonstrated that there are significant differences between the pretest and the posttest results of the village school students and the city center students in each dimension (definitions, structures, functions, behaviors, mechanisms, and forms of microorganisms). Additionally, the results of the independent sample t-test indicated that there are significant differences between the posttest scores of the students in the dimensions of structures and functions. Students improved regarding their pre-test and post-test scores of the photographs related to the activities of microorganisms linked with the“Illustrated Microorganisms Concept Map”. There are similarities and differences between the understanding levels of the students selected prior to the teaching practices and their mental models based on such understanding levels. The post-interviews conducted after the teaching practices showed that there is a general increase in the understanding levels of the students and almost all of the students have reached the scientific model concerning microscopic organisms. Model Based Teaching and Learning practices have enabled most of the students to reach the scientific model related to microorganisms. However, it was also seen that some students have imperfect and alternative concepts concerning different dimensions of microscopic organisms. Key Words : Model-Based Teaching and Learning, understanding levels, models, mental models.