Meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaratıcılık açısından kendilerini değerlendirmeleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between vocational school students' self- assessment i̇n terms of creativity and their creativity levels
- Tez No: 381525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaratıcılıkları, yaratıcılık algı düzeyleri ve bu düzeyler arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Yaratıcılık Açısından Bireyin Kendini Değerlendirme Ölçeği”ve“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi-Şekil A Formu”kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, öğrenci hakkında bilgi toplamak amacıyla, öğrencinin programı, bulunduğu sınıf, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba eğitim ve çalışma durumu ile okul öncesi eğitim alma durumuna ilişkin soruları içermektedir. Tam örnekleme yöntemi kullanılarak, veri toplama araçları, Ordu Üniversitesi Fatsa Meslek Yüksekokulu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Meslek Yüksekokulu'nda Çocuk Gelişimi ve Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programlarında öğrenim gören 2012-2013 eğitim-öğretim yılındaki 2. sınıf ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılındaki 1. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Öğrencilerin“Kişisel Bilgi Formu”'na vermiş oldukları yanıtlar ile“Yaratıcılık Açısından Bireyin Kendini Değerlendirme Ölçeği”ve“Torrance Yaratıcı Düşünce Testi”'nden elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı 15.0' da değerlendirilmiştir. Belirlenmiş olan alt problemlere göre yapılan değerlendirmelerde Bağımsız Gruplar T-Testi ve Tekyönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi-Şekil A Formu”sonuçlarına göre; iki programda da meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaratıcılık düzeylerinde; kardeş sayısına, doğum sırasına, babanın eğitim durumuna, annenin çalışma durumuna ve okul öncesi eğitim alma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Çocuk gelişimi programı öğrencilerinin, yaratıcılık testinin alt boyutlarından orijinallik, başlıkların soyutluluğu, zenginleştirme, erken kapanmaya direnç ve yaratıcı kuvvetler listesi puanlarının muhasebe ve vergi uygulamaları programı öğrencilerine göre daha yüksek olduğu ve bu durumun istatistiksel olarak da anlamlı farklılık yarattığı belirlenmiştir (p0,05). Bunun yanı sıra meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaratıcılık düzeyleri ve kendi yaratıcılık düzey algıları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to examine vocational college students' creativity, their creativity perception levels and the relationship between these levels are aimed. In this research, ''Personal Information Form'', ''Individual's Self-Evaluation Scale In Terms of Creativity'' and ''Torrance Test of Creative Thinking-Figure A Form'' were used as data collection tool. In order to gather information about students, Personal Information Form includes questions about the student's program and class, number of siblings, birth order, parental education and employment status and pre-school education status. By using full sampling method, data collection tools have been applied to 1st grade students studying Child Development and Accounting and Taxation programs in Ordu University Fatsa Vocational School and Ondokuz Mayıs University Samsun Vocational School in the 2012-2013 academic year 2nd grade students and in 2013-2014 academic year. Students' answers for ''Personal Information Form'' and the data obtained from ''Individual's Self-Evaluation Scale In Terms of Creativity'', ''Torrance Test of Creative Thinking'' were evaluated in Statistical Package Program 15 for the Social Sciences Program. In the assessments designated by the sub-problems, T-test for Independent Groups and Simplex Analysis of Variance (ANOVA) was used. According to the results of“Torrance Creative Thinking Test- Figure A Form”; for both of the programs there was not a statistically significant difference (p>0,05) in the creativity levels of vocational school students according to number of siblings, birth order, father's education level, mother's employment status and students' pre-school education. It was determined that child development program students' scores from creativity test's sub-dimensions which are the authenticity, abstractness of title, enrichment, resistance to premature closure and creative forces list are higher according to accounting program students (p0,05). In addition to these, there was no statistically significant relationship between vocational school students' creativity levels and their own creativity level perceptions.