İlkokul öğretmenlerinin iç motivasyon ve görev performanslarının il eğitim denetmenlerinin uyguladıkları denetim yaklaşımları açısından incelenmesi
Examitanion of intrinsic motivation and task performances of primary school teachers in terms of inspectations of province educational auditors
  1. Tez No: 381553
  2. Yazar: PELİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, il eğitim denetmenleri tarafından uygulanan denetim yaklaşımlarının öğretmenlerin iç motivasyon ve görev performanslarıyla ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca denetim yaklaşımları, iç motivasyon ve görev performansını cinsiyet, mesleki kıdem ve okuldaki hizmet süresi değişkenleri açısından incelemektir. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini, Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan resmi ilkokullarda görevli 510 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde,“Kişisel Bilgiler”; ikinci bölümünde,“Denetim Yaklaşımları”; üçüncü bölümünde,“İç Motivasyon”; dördüncü bölümünde ise,“Görev Performansı”ölçekleri bulunmaktadır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov Testi, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe Testi, Levene Testi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Tekniği ve Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmada; ilkokul öğretmenlerinin algılarına göre il eğitim denetmenleri tarafından en çok uygulanan denetim yaklaşımının klasik (bilimsel) denetim olduğu bulunmuştur. Çağdaş denetim yaklaşımlarının uygulanmasına yönelik öğretmen algıları ise genel olarak düşük düzeydedir. Denetim yaklaşımları, cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Klasik denetimin uygulanmasına ilişkin kadın öğretmenlerin algıları daha yüksek düzeydeyken; çağdaş denetim yaklaşımlarının uygulanmasına ilişkin erkek öğretmenlerin algılarının daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Klasik denetimin öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna göre; 10 yıldan daha fazla mesleki kıdemi olan öğretmenler, 5 yıl ve daha az mesleki kıdemi olan öğretmenlere göre klasik denetimin daha çok uygulandığını düşünmektedirler. Öğretmenlerin okuldaki hizmet süresi ile denetim yaklaşımlarının uygulanma düzeyine ilişkin algıları arasında da anlamlı farklılık bulunmuştur. Aynı okulda 6 yıldan fazla çalışan öğretmenler, 6 yıl ve daha az çalışan öğretmenlere göre klasik denetimin uygulanma düzeyini daha yüksek bulmuşlardır. Öğretmenlerin iç motivasyonlarına yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin iç motivasyonları, mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Buna göre; mesleki kıdemi 10 yıldan az olan öğretmenlerin iç motivasyon algıları, mesleki kıdemi 15 yıldan fazla olan öğretmenlere göre daha düşük düzeydedir. Okuldaki hizmet süresi, 10 yıl ve daha fazla olan öğretmenlerin iç motivasyon algılarının, 6 yıl ve daha az olan öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, görev performanslarına ilişkin algılılarının çok yüksek düzeyde olduğu ve görev performanslarının cinsiyetlerine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Kadın öğretmenlerin görev performansına yönelik algıları, erkek öğretmenlere göre daha yüksek düzeydedir. Denetim yaklaşımlarından iç motivasyonu sadece klasik denetimin; görev performansını ise klinik, klasik ve öğretimsel denetimin anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda klinik denetimin görev performansının negatif yönlü en güçlü yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the relationship between the inspection approach of province educational inspectors and intrinsic motivation and task performance of the teachers. Moreover, audit approaches, intrinsic motivation and task performance are going to be examined by variables; gender, seniority and length of service performed in the school. This research is a descriptive survey model. The sample of the study is 510 teachers who are employed in public primary schools located in central districts of Ankara. Scales used in data collection instrument in this study are; in the first part,“Personal Information”; in the second part,“Auditing Approaches”; in the third part,“Internal Motivation”; and lastly in the fourth section,“Task Performance”, respectively. In order to solve sub problems of the research, Kolmogorov-Smirnov Test, T-test, One-Way ANOVA, Scheffe's Test, Levene's Test, Pearson Product Moment Correlation Technique and Regression Analysis are conducted. In the study, according to the sensations of the primary school teachers, the most used inspection approach by the province educational auditors were found to be the classical (scientific) inspection. In constrast, teachers' perceptions on implementation of contemporary audit approaches are generally low. Auditing approaches showed a significant difference according to gender variable. It has been observed that female teachers have a high level of perception on implementation of classical auditing whilst male teachers have a high level of perception on implementation of modern auditing approaches. Classical auditing has found to be showed a significant difference according to teachers' seniority. Accordingly; teachers with more than 10 years seniority think that the classical auditing is a much frequently performed approach compared to the teachers with 5 years or less professional seniority. Length of service of teachers in schools also showed a significant difference with the perceptions on implementation level of auditing approaches. Teachers working more than six years found the application level of the classical inspection higher compared with the ones who have been working for 6 years or less in the same school. It has determined that teachers have a high level of perceptions on their intrinsic motivations. Teachers' intrinsic motivations showed a significant difference regarding their seniority. According to this; teachers having 10 years or less seniority have a lower level of perception of intrinsic motivation than teachers having more than 15 years of seniority. It has determined that teachers having 10 years and more service in the school have a higher level of perception on intrinsic motivation than teachers who have 6 years and less. Study has shown that teachers have a very high level of perception related to their task performance and task performance has significantly differed according to their gender. Female teachers have a higher level of perception on task performance than male teachers. It is determined that intrinsic motivation has significantly predicted only by classical auditing approach while task performance has significantly predicted by clinical, classical and educational auditing approaches. As a result of this research, clinical auditing was found to be the most powerful negatively related predictor of task performance.