Coğrafya öğretiminde kum masaları kullanımının nitel açıdan incelenmesi
Investigating the usage of sand tables qualitatively to teach geography
- Tez No: 381565
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Araştırmanın amacı; temelinde görselliğe dayanan coğrafya öğretiminde, bu ihtiyacı karşılayabilecek kum masaları ile beşeri ve fiziki coğrafya unsurları, olayları ve durumlarının, öğrencilerce en doğru şekilde ve en doğru yaklaşımla kavranmasını sağlamaktır. Bu araştırma, çalışma içeriğine uygun olarak nitel araştırma metodu içerisinde yer alan eylem araştırması desenine göre dizayn edilmiştir. Araştırma kapsamında veriler yapılandırılmamış formlar ve fotoğraflama yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma tipik örnekleme uygun olduğunu tespit ettiğimiz Ankara ili Mamak ilçesi sınırları içerisinde bulunan orta öğretim kurumlarından birinde gerçekleştirilmiştir. Okulun Anadolu lisesine yeni dönüşmüş olmasına bağlı olarak 9., 10. ve 11. sınıflar seviyesinde hem Anadolu lisesi öğrencileri hem de genel lise öğrencilerinden oluşan toplam 123 öğrenciyle çalışma imkanı bulunmuştur. Uygulamalar sonrası öğrencilerin görüşleri yapılandırılmamış formlar üzerinde yapılan içerik analizleri ve betimleme analizleriyle tespit edilmiş, ayrıca çok sayıda fotoğrafla bu analizler desteklenmiştir. İçerik analizlerinde kod listeleri ve temalar oluşturulmuş, süreç içerisinde gerekli görüldüğü için kod ve temalarda revizyona gidilmiştir. Kum masası çalışmaları için yapılan içerik analizi sonucu toplam kod frekanslarının %90,7 sini olumlu kodların, %9,3'nü ise olumsuz kodların oluşturduğu görülmüştür. Böylece öğrencilerin çoğunluğunun kum masasıyla yapılan çalışmaları olumlu bulduğu ve desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Anadolu ve genel lise öğrenci gruplarının kum masası ile yapılan çalışmalara ilişkin görüşleri karşılaştırıldığında her iki grubun da büyük bir oranda çalışmaları benzer şekilde değerlendirdiği tespit edilmiştir. Betimsel analizlerde ise, kum masasıyla yapılan uygulamalarda öğrencilerin coğrafya dersini daha iyi anladıkları, zevkli buldukları, coğrafya dersinden sıkılmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Kum masasıyla yapılacak çalışma öncesinde 10-15 kişilik öğrenci grupların oluşturulmasının, kumun kullanılmadan önce yıkanmasının çalışmanın verimliliğini artıracağı sonucuna ulaşılmıştır. Yine araştırmamızda öne çıkan bir diğer sonuç ise, oldukça kolay bulunabilecek malzemelerle bir dersin daha anlaşılır hale gelebileceği gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
Objective of the research is to get the sand tables and the human and physical geography factors, the events and situations apprehended by the students while teaching geography based on visuality most correctly and with the most correct approach in order to be able to satisfy this need. This research has been designed pursuant to the studying content in accordance with the action research pattern existing in the qualitative investigation method. Within the scope of research, the data hasn't been configured and it has been collected by the method of forms and photography. Research has been performed in one of the secondary education institutions within the borders of Mamak county in Ankara province that we determined it was suitable for typical sampling. Since the school was just transformed into Anatolian high school, it has been possible to work with total 123 students consisting of both the students of Anatolian high school and general high school students in the 9th, 10th, and 11th classes. After the applications, opinions of the students weren't structured, forms were determined by the content analyses and description analyses performed on, furthermore, these analyses were supported by many photos. Code lists and themes were constituted in the content analyses, and codes and themes were revised, since it was considered necessary within the process. As the result of the content analysis carried out for sand table works, it has been understood that positive codes constituted the 90,7 % of the total code frequencies, but negative codes constituted the 9,3 % of them. Thus, it has been concluded that most of the students approved and supported the studies performed by sand table. When the opinions of the student groups attending Anatolian and general high school on the studies performed with sand table were compared, it was determined that both groups evaluated the studies substantially in the similar way. However in the descriptive analyses, it has been concluded that the students understood geography course at the applications carried out by the sand table, they found it pleasurable, and they weren't bored during geography course. Before the study to get performed with the sand table, it has been observed that constituting the 10-15 person student groups and washing the sand before getting used would increase the productivity of study. Again, another result that has become prominent in our research is the reality that a class can be more understandable by the materials which can easily be found out.