Ortaokul 8. sınıflarda matematik dersi geometrik cisimler ve yüzey alanları alt öğrenme alanlarının ORFF yaklaşımıyla öğretiminin akademik başarı ve tutuma etkisi
The effect of teaching measurement unit of the 8th 'geometrical objects and the surface area' mathematics lesson based on teaching to ORFF approach onto the academic achievements and attitudes of the students
  1. Tez No: 381564
  2. Yazar: SEVDA ERDOĞAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ, ÖĞR. GÖR. ÖZGE ÇONGUR YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma; Ortaokul 8.sınıf Öğrencilerinin Matematik Dersi 'Geometrik Cisimler ve Yüzey Alanları' alt öğrenme alanının Orff Yaklaşımıyla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2013–2014 eğitim-öğretim yılı Ankara ili Çankaya ilçesindeki bir ortaokulda okuyan 48 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada ön-test ve son-test kontrol gruplu deneysel yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunda 24, kontrol grubunda ise 24 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda Orff Yaklaşımına dayalı öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi kullanılmıştır. Başarı testi deney ve kontrol grubuna uygulama öncesinde (ön-test), uygulama sonrasında (son-test) olarak toplam iki kez kullanılmıştır. Ayrıca kontrol ve deney grubuna EARGED tarafından geliştirilen 'Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' uygulanmıştır. Tutum Ölçeği uygulama öncesinde (ön-test), uygulama sonrasında (son-test) olarak toplam iki kez kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, Orff Yaklaşımına dayalı öğretim yönteminin kullanıldığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubunun akademik başarı ve matematik dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak geometrik cisimler ve yüzey alanları konusunda Orff Yaklaşımı dayalı öğretimin 8.sınıf öğrencilerin matematik başarısını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the effects of Orff Approach in Music applied in“Geometrical Objects and The Surface Area”unit in Mathematics lesson based on teaching course given in 8th grade Primary Education School on student academic achievement and attitudes. This study was made with 48 secondary school students in Ankara-Çankaya in 2013- 2014 academic years. The empirical method with pretest-posttest control group was used in this study. In experimental group there were 24 students, in control group there were 24 students. In experimental group the lessons were carried out by the instruction method based on Orff Approach. The success test which was prepared by the researcher was used to obtain data. The success test was used two times: before the application (pretest), after the application (posttest). In addition to“The Survey on Thoughts About Mathematics”developed by EARGED used to experimental and control group.“The Survey on Thoughts About Mathematics”was used two times: before the application (pretest), after the application (posttest). The datas were analyzed by the program SPSS 20.0. According to the research findings, the achievement level and the attitudes toward mathematics of the experimental group on which“Teaching by Orff Approach”was applied was observed to be significantly better than that of the control group who received conventional instruction. As a result the instruction based on Orff Approach in the subject of geometric solids' surface fields raised 8th year students' mathematical academic achievement.