Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin çalgıya yönelik benlik algıları ile genel benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation on the correlation between the self-perception for the played instrument for the students of fine arts high school and their self esteem level
  1. Tez No: 381571
  2. Yazar: GÜLBAHAR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin çalgıya yönelik benlik algıları ile benlik saygıları arasındaki ilişkiyi açıklamaya dönük betimleyici desende ilişkisel (korelasyonel) bir çalışmadır. Araştırma evrenini Türkiye'de bulunan güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Türkiye'deki güzel sanatlar lisesi müzik bölümü 11. sınıflarında 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 1.200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Çalgıya Yönelik Benlik Algısı Ölçeği ve Coopersmith Benlik Sayıgısı Ölçeği Kısa Formu ile toplanmıştır. İki bölümden oluşan Çalgıya Yönelik Benlik Algısı Ölçeği'nin birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümünde ise müzik bölüm öğrencilerinin çalgıya yönelik benlik algılarını belirlemek amacıyla“kendisini tanıma”ve“çalgısını benimseme”alt boyutlarına ilişkin toplam 19 ifadeye yer verilmiştir. Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği 25 sorudan oluşmaktadır. Ölçekten elde edilen bulgular SPSS paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplar için“t”testi,“tek yönlü varyans analizi”, Pearson korelasyon ve tek değişkenli regresyon analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin çalgıya yönelik benlik algılarının her iki alt boyutta da“katılırım”yönünde yüksek, benlik saygılarının da“orta”seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin çalgıya yönelik benlik algılarında gelire ve babanın eğitim seviyesine göre farklılık oluşmadığı ancak anne eğitim seviyesi, cinsiyet, çalışılan çalgı, okuduğu okulun bulunduğu bölge, başarı ve çalgısında kaç yıldır eğitim aldığı değişkenlerine göre farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalgıya yönelik benlik algısının benlik saygısının önemli bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
his study examines the correlation between the self-perception for the played instrument for the students of fine arts high school and their self esteem level in a descriptive pattern. The population for this research is the entire fine arts high school students in Turkey. The sample which was chosen from the population is the 11th grade fine arts high school music education students which are total of 1,200 students in 2013-2014 academic year. Data were collected with Self-Perception Scale For The Instrument Played and Coopersmith Self Esteem Scale Short-From. Self-Perception Scale For The Instrument Played consists of 2 parts: The first part asks about the personal information of the participant. The second part has 19 questions regarding the“self knowledge”and“instrument acceptance”of the participants –high school students- to determine their self-perception for the insturment they play. Coopersmith Self Esteem Scale consists of 25 questions.SPSS is used to investigate the data. To investigate the sub-problems/hypothesis of the research followings statistical technics and tests were used: aritmethic mean, standard deviation, independent samples t-test, one-way variance analysis, Pearson correlation test and single variable regression analysis. Results showed that participants has a high-level self-perception for the played intrument and a mid-level self esteem. It is also found that self-perception for the played insturment has not affected by the income and the father's education level, instead mother's education level, gender, practised instrument, school georgraphical location, success level and the number of years instrument practiced. It is also found that self perception for the played instrument is a significant predictor of self esteem.