Mevlana'nın Mesnevi adlı eserinde yer alan hikayelerin sosyal bilgiler dersi öğretim programındaki değerlerin öğretiminde kullanımının incelenmesi
A study on the use of the stories that take place in Mevlana's Masnavi in teaching the values in the curriculum of social studies lesson
- Tez No: 381647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NALÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Mevlana'nın Mesnevi'sindeki hikayelerden 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında yer alan değerlerin öğretiminde kullanılabilecek olanları belirlemektir. Araştırma doküman inceleme modelinde nitel bir çalışmadır. Araştırmanın veri kaynaklarını Mevlana'nın Mesnevi'si ve ilgili yazılı dokümanlar oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmada Mevlana'nın Mesnevi adlı eserindeki hikayelerden 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler programında (Bilimsellik, Duyarlılık, Sorumluluk, Yardımseverlik, Hak ve Özgürlüklere Saygı, Çalışkanlık, Farklılıklara Saygı, Vatanseverlik, Estetik, Dürüstlük, Adil Olma, Barış) yer alan değerlerle ilgili olan hikayeler tespit edilerek bu hikayelerden örneklere yer verilmiş ve değerlerin kazandırılmasında kullanılabilecek hikayelerin isimleri belirlenmiştir. Araştırmada Mevlana'nın Mesnevi adlı eserinde yer alan hikayelerin Sosyal Bilgiler ders programında bulunan değerlerin öğretiminde öğrencilerin seviyelerine uygun çeviri ve düzenlemelerin yapılmasıyla eğlendiren ve öğreten bir tür olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmış ve bu konuda yapılabileceklere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the stories in Mevlana's Masnavi that can be used in the teaching of values partaking in the curriculum of 6th and 7th grade Social Studies lesson. The study is in document review model and a qualitative study. The data sources of the study consist of written documents about Mevlana's Masnavi. Descriptive analysis is used in the analysis of the obtained data. In the study, by detecting the stories in Mevlana's Masnavi which are about the values (Being scientific, Susceptibility, Responsibility, Helpfulness, Respect for Rights and Freedom, Respect for Differences, Patriotism, Aesthetics, Honesty, Fairness, Peace) partaking in the curriculum of 6th and 7th grade Social Studies lesson, some examples from these stories were given and the names of the stories that can be used to teach the values were determined. In the study, it was concluded that the stories in Mevlana's Masnavi can be used as a genre that both entertain and teach the values partaking in the Social Studies lesson curriculum, after making the translation and arrangements according to the levels of students and suggestions on what can be done in this subject were presented.