Kohlberg'in ahlaki gelişim kuramına göre ortaokul öğrencilerinin ahlaki gelişim düzeyi ile cinsiyet rollerinin incelenmesi
The level of moral development and gender roles of secondary school students according to Kohlberg's theory of moral development
  1. Tez No: 381648
  2. Yazar: ESRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada, Kolhberg'in ahlaki gelişim kuramına göre ortaokul öğrencilerinin ahlaki gelişim düzeyi ile cinsiyet rollerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2013-2014 yılında Erzurum merkez ortaokullarından Mehmetçik Ortaokulu, 70. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Kazım Yurdalan Ortaokulu, Sabancı Ortaokulu, İMKB İnönü Ortaokulu, GAMPO Ortaokulu, 19 Mayıs Ortaokulu, Zübeyde Hanım Ortaokulu'nda eğitim gören 1377 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Görüşleri Belirleme Testi”ve“Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde frekans, yüzde ve ki kare analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ailedeki kardeş sayısı, anne-baba eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre ahlaki gelişim düzeyi açısından aralarında fark bulunmuştur. Cinsiyet, ailedeki kişi sayısı, sınıf düzeyi, yaş, anne-baba eğitim durumuna göre cinsiyet rolleri açısından aralarında fark bulunmuştur. Öğrencilerin görüşleri belirleme testinde öykülere verdikleri cevaplar yaş, sınıf düzeyi, cinsiyet, ailedeki kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu, gelir düzeyi ve anne-baba birliktelik durumuna göre aralarında fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the level of moral development and gender roles of secondary school students in terms of several variables, according to Kohlberg's Theory of Moral development. 1377 students from some of the central secondary schools in Erzurum - Mehmetçik Secondary School,70. yıl Cumhuriyet Secondary School, Kazım Yurdalan Secondary School, Sabancı Secondary School, IMKB İnönü Secondary School, GAMPO Secondary School, 19 Mayıs Secondary School, Zübeyde Hanım Secondary School - participated in the study during 2013 – 2014 academic year.“Defining Issues Test”(DIT ) and“Bem Sex Role Inventory”(BSRI ) were applied for data collection. Data gathered in the study was examined through frequency, percentage and chi-square analyses. The results show that there are differences in students' moral development levels changing accordıng to the number of siblings, parents' educational background and income levels of families. Differences in gender roles are also proved considering sex, number of the family members, grade, age and parents' educational background. Morover, students' response to the stories in the Defining Issues Test (DIT ) differs in accordance with their age, grade, gender, number of siblings, parents' educational backgorund, income level and parents' matiral status.