Prospective teachers' self-efficacy for preparing and implementing worthwhile mathematical tasks
Öğretmen adaylarının matematiksel etkinlikleri hazırlama ve uygulamaya ilişkin öz-yeterlik algıları
- Tez No: 381670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN, PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretim yöntemleri dersi boyunca ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının matematiksel etkinlikleri hazırlama ve uygulamaya ilişkin öz-yeterlik algılarını incelerken, bu derse ait hangi bileşenlerin öğretmen adaylarının öz-yeterlikleri üzerinde nasıl etki yarattığını belirlemektir. Nitel durum çalışması olarak tasarlanan bu araştırmaya ilköğretim matematik öğretmenliği programı 3. sınıfta öğrenim gören 9 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın temel veri toplama aracı yarı yapılandırılmış görüşmelerdir ve katılımcıların her biriyle ders süresince üçer kez görüşme yapılmıştır. Çalışma sonucunda matematik öğretim yöntemleri dersinin genel olarak öğretmen adaylarının öz-yeterlik algılarına katkı sağladığı, özellikle etkinlik hazırlama konusunda olumlu etki yarattığı görülmüştür. Bu dersi sonunda 8 katılımcı etkinlik hazırlama konusunda yüksek düzeyde yeterli hissederken, 1 katılımcı kendini orta seviyede yeterli olarak değerlendirmiştir. Öte yandan, matematiksel etkinlikleri etkili bir şekilde uygulayabilme açısından katılımcılardan yalnızca 5'i yüksek düzeyde öz-yeterlik algısına sahip olduklarını belirtmişlerdir. Diğer 4 katılımcı ise etkinlik uygulamaya ilişkin orta düzeyde yeterlik algısı ile dersini tamamlamışlardır. Bulgular ayrıca göstermiştir ki, dersin birçok öğesi (ders anlatımları, grup çalışmaları, grup çalışması hakkında alınan dönütler, arkadaşların sunumları, verilen okumalar ve sınavlar) öğretmen adaylarının yeterlik algıları üzerinde etkiye sahip olmuştur. Bu bileşenlerin her biri öz-yeterlik algısının bir veya birçok kaynağı aracılığıyla, çoğunlukla dolaylı deneyimler yoluyla, etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was twofold. First, the aim was to examine prospective elementary mathematics teachers' self-efficacy for preparing and implementing worthwhile mathematical tasks throughout a mathematics teaching methods course. Then, it was sought to investigate factors with impact on prospective teachers' self-efficacy in the context of methods course and explain how each influence operated through hypothesized sources of self-efficacy. Nine junior prospective teachers participated in this qualitative case study, and data were collected basically through semi-structured interviews where participants were interviewed three times throughout the methods course. Findings revealed positive change in most of the participants' efficacy beliefs, especially for preparing tasks. At the end of the methods course, 8 participants were feeling highly efficacious to prepare mathematical tasks effectively, while one of them expressed moderate level of self-efficacy. Regarding their efficacy beliefs for implementing tasks, on the contrary, only 5 participants indicated strong confidence in their capabilities. The other 4 participants were holding moderate level self-efficacy for implementing tasks after completing methods course. Additionally, it was found that various components of methods course (i.e. lecture hours, group work, feedback on group work, peers' presentations, assigned readings, and examination) had impact on self-efficacy. Each of these elements related to the methods course created effect through one or more of the hypothesized sources of self-efficacy, mostly through vicarious experiences.