Revisiting history through gothic evocations in Pat Barker's regeneration trilogy
Pat Barker'ın regeneratıon üçlemesinde gotik çağrışımlarla tarihe yeniden bakış
  1. Tez No: 381671
  2. Yazar: GÜL DENİZ HOŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez Pat Barker'ın Regeneration üçlemesinin olayların geçtiği mekanlar, savaş sonrası nevrozu yaşayan askerlerin travma kaynaklı hayali yanılsamaları, geçmişin şimdiki zaman üzerindeki boğucu etkisi, ve dissosiyatif kimlik bozukluğuyla ilgili olarak Gotik öğeleri nasıl çağrıştırdığını incelemeyi amaçlar. Üçleme, Birinci Dünya Savaşı'nın Gotik benzeri ortamı kadar bunun karakterlerin ruh hallerindeki yansımalarını da gözler önüne serer. Barker Gotik elementleri üçlemesine dahil ederek, çok yönlü bir okuma sunar ve insan bedeni ve ruhunun kırılganlığını vurgular, çünkü dahili ve harici baskıların aşırı olması durumunda, bütünsel, istikrarlı ve güvenli benlik dağılmaya meyillidir. Üçlemede fiziksel yaralar geçmişin sürekli bugüne sızdığını gösteren daha derin psikolojik kırılmaları açığa çıkarır. Savaş anılarının bugüne sürekli ve yıkıcı bir şekilde zorla dahil olması yaygın bir Gotik tema olan geçmişin şimdiki zaman üzerindeki rahatsız edici, karanlık ve bunaltıcı etkisini hatırlatır. Askerlere musallat olan hayaletler, onların kelimelere sığmayan yıkım ve korkularını yeniden ifade etmek için alternatif, şifreli bir dil sunar. Freud'un“tekinsiz”kavramından yola çıkılarak, karakterin bastırılmış korkularının sürekli geri dönüşünün zamanın doğrusallık kavramını nasıl altüst ettiğine ve bunun nasıl kişilik bölünmesine yol açabileceğine Gotik ikiz [double] kavramıyla bağlantılı olarak değinilir. Savaş travması nedeniyle yorgun düşen ruh hali tekinsiz deneyimler ve geçmişin boğucu etkisi karşısında giderek kötüleşir. Karakterler çevrelerinden, en önemlisi kendi benliklerinden yabancılaşma olgusuyla başa çıkmaya çabalarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing how Pat Barker's Regeneration trilogy evokes traditional and modern Gothic elements in terms of settings, shell shocked soldiers' trauma-induced spectral illusions, overwhelming effect of past on present, and dissociative identity disorder. The trilogy reveals Gothic-like atmosphere of the First World War as well as its reflection on the characters' frames of mind. By incorporating Gothic elements into her trilogy, Barker offers a multi-dimensional reading and also emphasizes fragility of human body and psyche, because holistic, stable and secure self is prone to scatter in case of excessive external and internal pressures. In the trilogy, physical wounds reveal deeper psychological fractures, from which the past perpetually leaks into the present. The recurrent and catastrophic intrusion of war reminiscences into today echoes a prevalent gothic theme of the past's disruptive, shadowy, and overwhelming effect on the present. The specters haunting the soldiers represent an alternative cryptic language to restate their inexpressible devastations and apprehensions. Based on Sigmund Freud's concept of“Uncanny”, how the character's continual return of the repressed fears disrupt linearity of time, and how this might lead to dissociative identity is touched upon in conjunction with the concept of Gothic double. The shattered psyche due to war trauma gradually becomes worse on the face of uncanny experiences and stifling effect of the past. The characters strive to deal with phenomenon of alienation from their surroundings, and most essentially from their own selves.