Venezuelan democracy in transition: Problematizing the Chavez Period
Venezüella'da demokrasiye geçiş: Chavez Döneminin sorunsallaştırılması
  1. Tez No: 381700
  2. Yazar: DENİZ PELİN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chávez'in yönetimi dönemindeki (1999 – 2013) demokratik değişim orta-prosedürel demokratik yaklaşım çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amaçlarından biri, sosyo-ekonomik faktör ve sosyal hakların demokrasi kalitesi analizine tekrar dâhil edilmesidir. Başkan Chávez döneminde ortaya çıkan demokratik paradoks, bu çalışmanın temel argümanını oluşturmaktadır. 1998 yılından 2013 yılına kadar devam eden demokratik süreç boyunca Venezüella'da sosyo-ekonomik şartlar ve sosyal haklar konularında pek çok ilerleme kaydedildiği halde dikey ve yatay hesap verilebilirlik kurumları zarar görmüştür. Chávez dönemi demokrasisini analiz etmek için orta-prosedürel demokratik yaklaşım kullanılmıştır çünkü minimal-prosedürel demokratik yaklaşım gelişmekte olan ülke demokrasilerinin analizinde yetersiz kalmaktadır. Bu dönem boyunca Venezüella demokrasisi pakt demokrasisinden katılımcı demokrasiye geçmiştir. Katılımcı demokrasi modeli ile Venezüella halkının daha önceki yönetimlerde dışlanmış kesimleri, tekrar demokratik sisteme entegre edilmiştir. Ancak bu dönemde hesap verilebilirlik kurumları ciddi derecede zarar görmüştür. Bu yüzden sosyo-ekonomik gelişmeler Venezüella demokrasi kalitesini beklenen şekilde olumlu etkileyememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the democratic transformation in Venezuela during the President Chávez period (1999 – 2013) is analyzed by adopting a middle-range democracy approach which brings socio-economic equality and social rights back into the quality of democracy analysis. The study identified a paradox of the democratic transition in Venezuela in this period which arose from, on the one hand, the tension between the weakening horizontal and vertical accountability mechanisms and, on the other hand, improvements on socio-economic rights and expanded political participation. It is argued here that procedural democracy approaches remain insufficient to assess the impact of the recent transformations on the quality of Venezuelan democracy. During the Chávez period the socio-economic equality and social rights of Venezuelans improved substantially and President Chávez's new participatory democracy model integrated the hitherto excluded sectors of the population. However in the same period erosion in the institutions of horizontal accountability have significantly constrained the potential of this progress in the socio-economic equality for a genuine political inclusion or empowerment for the masses, which ultimately weakened the democratic quality in Venezuela during the Chávez period.