Russia's relations with Germany since 2000: Energy vs. political dynamics
2000 sonrasında Rusya'nın Almanya ile ilişkileri: Enerji karşısında siyasi dinamikler
  1. Tez No: 381699
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması, 2000 yılından bu yana Rusya ve Almanya'nın ilişkilerini ele almaktadır. Tez, Rusya –Almanya iliskilerinde enerjinin etkin bir rol oynadigini ve sorunlara ragmen enerjinin bu iki ulkeyi politik ve ekonomik olarak birbirine bagladigini savunmaktadir. Potansiyel enerji alanları, Rus-Alman işbirliği, doğalgaz boru hatti projeleri ve Rusya-Almanya arasındaki politik/ekonomik çatışmalar bu tezde ele alınacak konulardandır. Bu tezin cevap vermeyi amaçladığı soru; Almanya'nin Rusya'ya olan enerji bagimliliginin politik zaaflara yol acip, acmadigidir. Ayrica, Rus-Alman isbirliginin kokleri de bu tezde islenmektedir. Bu tez, Rus-Alman isbirliginde karsilikli bagimlilik oldugunu ve iki ulkenin de birbirleri ustunde politik/ekonomik etki yarattigini savunmaktadir. Bazi politik suphelere ragmen, Rusya ve Almanya enerji isbirliginden ortak cikar saglamakatadir ve politik catismalar bu isbirligine engel olmayacaktir. Tez alti bolumden olusmaktadir. Birinci bolum, giris olup, Rus ve Alman iliskisinin koklerini, her iki ulke hakkinda genel ( politik, ekonomik, sosyal) bir gozlemi ve gunumuzde iki ulke arasindaki temel politik dinamikleri ele alan ikinci bolum tarafindan takip edilmektedir. Ucuncu bolumde; Almanya'nin enerji ihtiyaci, bu durumda Rusya'nin nasil bir rol ustlendigi ve politik sonuclari incelenmistir. Dorduncu bolum; 2000lerde itibaren Rus-Alman politik iliskilerine bakarken, Rusya'nin politik guvenilirligi konusundaki supheleri ele almistir. Besinci bolum, Rusya'nin Almanya pazarina bagimliligini ve ekonomik olarak kirilganligini incelemistir. Ayrica Rus gazina alternatif enerji teknolojileri ve Almanya icin ne kadar potansiyele sahip olduklari incelenmistir. Altinci bolum sonuc kismidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the relationship between Russia and Germany since 2000s in the context of energy and it adds the query if the dependency to Russian energy sources will make Germany, politically vulnerable, as a state to Russia. The context of the thesis includes: Russo-German interaction, potential of energy cooperation, political disputes between two states, economical dependency and alternative energy sources. Furthermore, the thesis looks forward to trace the roots of integrated partnership between Russia and Germany throughout the history and the reasons of cooperation in post 2000 period. This thesis argues that despite the skepticism, the political/economical relations create mutual interdependency for Russia and Germany, and they have influence over each other. Moreover, they have common interests from the cooperation, so political disputes will not put an end to the collaboration of Russia and Germany. There are six parts in this thesis. After the introduction, the second chapter examines the roots of Russo-German relationship, a general (political, economical, social) look to both states and the current political dynamics between these states that affecting the affairs. While the third chapter explains the underlying reasons for Germany's energy needs, Russian's role to that, and cooperation alongside with the political outcomes, fourth chapter focuses on the suspicions on Russia's political reliability. Fifth chapter investigates the German impact on Russian economy and possibility of replacing Russian natural gas with alternative sources for Germany. The final part is the conclusion.