The predictive roles of perceived social support, early maladaptive schemas, parenting styles, and schema coping processes in well-being and burnout levels of primary caregivers of dementia patients
Demans hastasına temel bakım veren bireylerde algılanan sosyal desteğin, erken dönem uyumsuz şemaların, ebeveynlik stillerinin ve şema baş etme biçimlerinin iyilik hali ve tükenmişlik seviyeleri üzerindeki yordayıcı rolü
  1. Tez No: 381701
  2. Yazar: ELÇİN AYRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın temel amacı demans hastasina temel bakım veren bireylerde algılanan sosyal desteğin, erken dönem uyumsuz şemaların, ebeveynlik stillerinin ve şema baş etme biçimlerinin iyilik hali ve tükenmişlik seviyeleri üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Doksan-dokuz demans hastasına temel bakım veren yetişkin çocuklarına Young Şema Ölçeği, Young Ebeveynlik Ölçeği, Young Telafi Ölçeği, Young Kaçınma Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Bakıcı İyilik Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Envanteri uygulanmıştır. Sonuçlar erken dönem uyumsuz şemaların, ebeveynlik stilleri ve bakıcı iyilik hali-temel ihtiyaçlar, depresyon ve tükenmişlik ilişkisinde aracı role sahip olduğunu göstermiştir. Fakat bu aracı rol, bakıcı iyilik hali-yaşamsal faaliyetler alt ölçeği için desteklenmemiştir. Buna ek olarak, algılanan sosyal desteğin ve özel kişiden algılanan sosyal desteğin, erken dönem uyumsuz şemaları ve bakıcı iyilik hali-temel ihtiyaçlar ilişkisinde moderator rolünün olduğu görülmüştür. Şema baş etme biçimlerinin, yani telafi ve kaçınma şema baş etme biçimlerinin test edilen herhangi bir ilişkide moderatör rolü bulunamamıştır. Bulgular, bakım verme sürecinde algılanan sosyal desteğin, özellikle de özel kişiden algılanan sosyal desteğin koruyucu rolünü vurgulamıştır. Araştırmanın güçlü yanları, sınırlılıkları ve bulguları ilgili literature ışığında tartışılmıştır. Bunlarla beraber araştırmanın klinik göstergeleri ve gelecek çalışmalar için öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the current study was to investigate the predictive roles of perceived social support, early maladaptive schemas, parenting styles, and schema coping processes in well-being and burnout levels of primary caregivers of dementia patients.Ninety-nine adult children as the primary caregivers of dementia patients completed the measures of Young Schema Questionnaires (YSQ), Young Parenting Inventory (YPI), Young Compensation Inventory (YCI), Young Rygh Avoidance Inventory (YRAI), Maslach Burnout Inventory (MBI), Caregiver Well-Being Scale, Beck Depression Inventory (BDI), and Perceived Social Support (PSS). Results indicated the mediator role of early maladaptive schemas between parenting styles and caregiver well-being-basic needs, depression, and burnout relations. However, the results did not support the mediator role of early maladaptive schemas on the association of parenting styles with caregiver well-being activity of living relation. In addition, the moderator role of perceived social support and perceived social support from significant others were found in the relation between early maladaptive schemas and caregiver well-being basic needs. Schema coping processes, namely, schema coping processes of avoidance and compensation, did not moderate any of the relations tested. Findings highlighted the buffering role of perceived social support especially from significant others in the caregiving processes. Strengths, limitations, and the findings of the current study were discussed in the light of the related literature; and suggestions for future studies, as well as the clinical implications of the findings, were presented.