Fisheries policy of the European Union towards African countries: The cases of Mauritania and Namibia
Avrupa Birliği'nin Afrika ülkelerine yönelik balıkçılık politikası: Moritanya ve Namibya örnekleri
- Tez No: 381702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, özellikle Moritanya ve Namibya olmak üzere, Avrupa Birliği'nin Afrika ülkeleri ile balıkçılık anlaşmalarını analiz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği ile Afrika ülkeleri arasındaki balıkçılık anlaşmalarının kazan-kazan durumu yaratıp yaratmadığı sorusuna cevap bulmaktır. AB'nin başlıca amaçları yeryüzünün önemli balıkçılık bölgelerine AB Üye Ülkelerinin erişimini garanti altına almak ve AB pazarına balık arzını sağlamaktır. AB, ayrıca, üçüncü ülkelerin balıkçılığının sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Fakat Avrupalı balıkçılar tarafından Afrika bölgesindeki balık stoklarının aşırı avlanması, Afrika pazarına balık arzının yetersiz kalması, avlanma hakkı için yapılan ödemenin Afrika ülkelerinin Münhasır Ekonomik Bölgelerinde Avrupalı balıkçılar tarafından avlanan balıkların değeri ile karşılaştırıldığında çok az olması, ayrıca Afrika ülkelerinde yaratılan istihdam ve katma değerin düşük düzeyde olması sebepleriyle söz konusu anlaşmalar Afrika ülkeleri açısından kazan-kazan durumu oluşturamamıştır. Moritanya ve Namibya olmak üzere iki vaka çalışmasından elde edilen sonuçlar AB'nin Balıkçılık Anlaşmalarının, aynı zamanda hem AB'nin hem de Afrika ülkelerinin uzun vadeli çıkarlarına hizmet etmek yerine balıkçılık sektöründeki Avrupalı paydaşların ve Birliğin güçlü Kıyı Devletlerinin çıkarlarını koruduğu yönündeki varsayımı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the fisheries agreements of the European Union (EU) with African countries and in particular Mauritania and Namibia. The goal of this study is to find an answer to the following question: Have the fisheries agreements between the European Union and African countries created a win-win situation? Ensuring EU's Member States access to the world's main fishing zones and supplying fish to EU's market became the main goals of the EU. Additionally, the EU aimed to contribute to the sustainable development of third states' fisheries. However, due to the over-exploitation of fish stocks in African region by European fishermen, the lack of fish supply to African markets, the low level of payment for fishing rights in comparison to the value of fish caught by the European fishermen in the Exclusive Economic Zones of African countries as well as due to the low level of employment and value added created for African states, these agreements could not create a win-win situation with regards to African states. The outcomes of the two case studies, i.e. Mauritania and Namibia also supported the presumption that EU's Fisheries Agreements favour the interests of the European fisheries stakeholders and powerful Coastal States of the Union, rather than serving long term interests of both the EU and African countries at the same time.