Common fisheries policy of the European Union and Turkey's adaptation process
Avrupa Birliği balıkçılık politikası ve Türkiye'nin uyum süreci
- Tez No: 190571
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ İNECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Su Ürünleri, Political Science, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin yazılmasındaki amaç Avrupa Birliği'nin Ortak Balıkçılık Politikası'nınoluşumu, bu oluşumun gerekliliğinin nasıl ortaya çıktığı, yaşanılan başarı vebaşarısızlıkların incelenmesidir. Bu yapılırken Türkiye'nin durumu, üyelik için ne kadarhazır olduğu, konuyla ilgili iç problemleri irdelenmektedir.Avrupa Birliği bilindiği gibi diğer uluslararası organizasyonlardan farklı olarakuluslarüstü bir özellik göstermektedir. Bu özelliği ile bir çok alanda düzenlemeler veyaptırımlar getirmiştir, bunlardan biri de Ortak Balıkçılık Politikasıdır. Balıkçılık tarihlerboyu hem gelir, hem de bir besin kaynağı olarak görülmüştür. Balıkçılık tarihi, siyasal,sosyal, ekonomik değerleri içersinde barındıran bir alandır ve balıklar ortak bir mal vemiras olarak görüldüğünden konu zaman zaman karmaşık bir hal almıştır. Bu durumülkeler arasında savaşlara bile neden olmuştur.Bu çalışmada, balıkçılığın ve Avrupa Birliği Balıkçılık Politikası'nın tarihselgelişimine, uygulamalarına, karşılaştırmalı olarak yer yerde olaylardan örnekler vererekdeğinilmiştir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin bu doğal zenginliğini nasıl daha verimlive gelir getiren bir alan haline dönüştürülebileceği, bu alandaki eksikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is structured to explore the formation of Common Fisheries Policy(CFP) and to analyze the policy wise strengths and weaknesses of the system within theEuropean Union if policy makers attempt to implement exactly the same system to Turkishfisheries.Throughout the history the fisheries industry played a crucial role for household thefisheries industry played a crucial role for households as it provides food and income.When viewed from an historical perspective there has been significant political as well associal conflicts and even wars between states and communities due to the discriminativeand unfair exploration of these common resources. The fisheries market has distinctcharacteristics when compared to regular agricultural markets structure. While theboundaries and limits of agricultural resources are designated by individuals, there is alack of monitoring and uncontrolled nature for fisheries as aquatic products have theability to relocate. Contrary to the nature of agriculture, fisheries resemble varyingresource characteristics depending on exogenous and uncontrollable factors. This is themajor justification for the arrangement of a specific and a custom tailored policy forfisheries market. As a secondary factor for the immediate formulation for the fisheriesmarket comes from the rapid increase in production between the years 1956-1965.During these years, the production of world?s fishery increased by fifty percent (50%)which levied significant policy concerns on the issue of sustainability of exploitation.Technological advancements in the industry, which supported hunting productivity, vesseland equipment modernization led to massive exploitation of aquatic resources, creatingthe unwillingly expected danger of extinction of aquatic species. As the level of diversityof resources declined, there came the serious threat of extinction of aquatic products.Becoming more and more threatening for countries that generate foreign revenuesfrom fisheries, further regulation and monitoring of industry activities were set as theprimary agenda of related states.For these issues, the thesis also explores the potential policy adaptation timelineas well as the compatibility solutions for Turkey?s fisheries.However, Turkey?s fishery industry lacks some critical talents and depresses itsmarket-wise activities, which primarily leads to unsustainable exploitation of its resources.Mainly, administrative shortages coming from political instability, nepotisms and rent-seeking activities doubled the unhealthy nature of the market. These issues have beenset as the primary agenda for the EU and for the Turkish government as Turkey re-organizes its liberal market structure within the framework of the EU?s accessionguidelines.