Küreselleşme sürecinde emtia fiyatları ve iktisadi etkileri
The economic impact of commodities prices in the progress of globalization
  1. Tez No: 381729
  2. Yazar: YAKUP ÇUKURYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte makro ekonomik anlamda önemli değişimler gözlenmeye başlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin iktisadi yapıları kimi zaman talep kaynaklı dalgalanmalar nedeniyle kimi zaman da arz cephesi kaynaklı olarak değişime uğramıştır. 1970'li yıllara kadar daha çok etkili olan talep kaynaklı iktisadi şokların yerini, 1970 sonrası arz şokları almıştır. Bu çalışmada, maliyet artışlarının yarattığı arz şokları ve bunların emtia fiyatlarında meydana getirdiği ekonomik etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By the acceleration of the globalization process, significant changes in macro economic sense began to be observed. The economic structures of developed and developing country economies had changed sometimes by the cause of demand- side fluctuations or sometimes by the cause of supply-side fluctuations. Until the 1970s, the demand side had been more effective on economic shocks, but after 1970s supply-side shocks mostly experienced. In this thesis, supply-sided shocks that created by the increases of costs and their economical affects on commodity prices have been studied.